pandemi

Yeni Covid 19 Kuralları

Lig maçları pandemi corona virüsü sebebiyle 19 Mart tarihinde belirsiz süre ile ertelenmişti. Türkiye Futbol Federasyonu lig maçlarının 12 Haziran tarihinde başlayacağını açıklamıştı. Corona virüsü vakaları dünyada ve Türkiye’de her gün ortaya çıkarken lig maçlarının başlamasının tedirginliği de ortaya çıkmıştı. Futbol kulüplerinde her gün artarak ortaya çıkan covid 19 vakaları da ligin başlama tarihini değiştiremedi.

12 haziranda başlayacak lig maçları yeni covid 19 kuralları ile oynanacak. Maçlardaki ilk kural seyircisiz oynanması oluyor. Maçın oynandığı stadda toplam 296 kişi olacak. 296 kişinin 95 kişisi ev sahibi takımın 48 kişi de misafir takımın olacak. Stadyumda futbolcular, hakemler, yedek futbolcular, kulüp yöneticileri ve takım teknik kadroları, stat çalışanları toplam 296 kişi olacak.

Hijyen Kuralları

İkinci önemli kural ise hijyen kuralları oldu. Corona virüsten korunmak için en önemli unsur olan hijyen konusunda stadyumun hijyeninden futbol kulüpleri sorumlu olacak. Yedek kulübelerine el dezenfektasyonu konulacak. Stadyumda tuvaletler, koridorlar, soyunma odaları sıklıkla dezenfekte edilecek. Kulübede futbolcular arasında sosyal mesafe kuralları uygulanacak. Maçın başında yapılan seremoni ve tokalaşma yapılmayacak. En önemli kurallardan biri de maçtan 2 gün önce futbolculara, kulüplerin teknik ekibine ve maçta görevli olan kişilere covid 19 testi yapılacak.

Güncel Yazılar