pandemi

Covid 19 Sonrası ‘’Futbola Dönüş Öneri Protokolü’’

Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi ilan ettiği covid 19 Türkiye’de ve dünyada yayılmasını sürdürürken salgın kontrol altına alınmaya çalışıyor. Corona virüsünün aşısının ve ilacının henüz bulunamamış olması salgında hayatını kaybedenlerin sayısını da arttırıyor. Covid 19’un yayılmasının önlenmesi için alınan tedbirlerden biri de 19 Mart’ta lig maçlarının ertelenmesi oldu.

Türkiye Futbol Federasyonu, Türkiye Kulüpler Birliği ve Gençlik ve Spor Bakanı’nın geçen hafta yaptıkları telekonferans toplantı sonucu lig maçlarının haziran ayının ikinci haftası başlama ihtimalinin olacağı açıklanmıştı. Mayıs sonunda Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun da yapacağı öneri ile lig maçlarının başlama zamanı netlik kazanacak. TFF haziran ayında ligin başlaması ihtimalini göz önünde bulundurularak Futbola Dönüş Öneri Protokolü hazırladı ve web sitesinde yayınladı. Protokolde Hazırlık Dönemi-Müsabaka Dönemi ve Pozitif Test senaryosu ana başlıklar altında detaylı konular mevcut oluyor.

Tarih Kesinleşince Uygulanacak

TFF’nun hazırladığı ve kulüplerin incelemesi istenen Futbola Dönüş Öneri Protokolü covid 19 süreci ilerledikçe duruma göre güncelleme yapılabilecek. Protokolün uygulanması lig maçlarının başlama tarihinin kesinleşmesi ile olacak.