Wuhan

TFF’dan Açıklama

Çin’in Wuhan kentinde 2019 yılı sonunda ortaya çıkan corona virüsü Çin’de binlerce kişinin ölümüne sebep olduktan sonra Çin’den dünyaya yayıldı. Amerika, Avustralya, Kanada ve Avrupa’yı etkisine alan corona virüsü Avrupa’da hızla yayılıyor. İtalya ve İspanya başta olmak üzere bütün Avrupa ülkelerini etkisi altına alan corona virüsü 6 bini aşan kişinin ölümüne neden oldu. Corona virüsünün yayılması Avrupa başta olmak üzere dünyanın her yerinde hızla devam ediyor ve 11 Mart tarihinde ülkemizde de ilk corona virüsü vakası görüldü. 17 Mart (bugün itibariyle) ülkemizde 49 corona virüs vakası bulunuyor.

Ülkemizde ilk corona virüsü vakasının görülmesinin ardından virüsün ülkemizde yayılmasını önlemek amacıyla önlemler de alınmaya başlandı. Bu önlemlerden biri de lig maçlarının seyircisiz oynanmasıydı. Geçen haftadan başlayarak seyircisiz oynanan maçlarla ilgili olarak birçok kesimden de tepkiler gelmekteydi. Futbolcuları, hakemlerin, teknik adamların ve takım personellerinin hayatının da önemli olduğu ve maçların ertelenmesi ve oynanmaması gerektiği önerildi.

Önceliğimiz İnsan Sağlığı

Maçların ertelenmesinin gündeme gelmesiyle Türkiye Futbol federasyonu Başkanı Nihat Özdemir bir açıklama yaptı. Nihat Özdemir corona virüsü ile ilgili olarak şu an Türkiye’deki durumun maçların ertelenmesini gerektiren bir durum olmadığını ve ertelemenin söz konusu olmadığını söyledi. Nihat Özdemir ülke olarak tedirgin günler geçirdiğimizi söyleyerek gereken önlemlerin alındığını ve önceliğin insan sağlığı olduğunu da sözlerine ekledi.