2020 yılı

Seyircili Maç Açıklaması

Corona virüsü 2020 yılı ilk aylarında dünyada ve Türkiye’de yayılmaya başladı. Mart ayından itibaren de Türkiye’de görülen covid 19 nedeniyle futbol, basketbol, voleybol ve hentbol lig maçları 19 Mart tarihinde ertelendi. Futbol ligi maçları 12 Haziran tarihinde seyircisiz olarak başladı ve sezon tamamlandı.

11 Eylül’de Süper Lig ve TFF 1. Lig 2020-2021 futbol sezonu başlayacak. Türkiye Futbol Federasyonu Riva’da yaptığı toplantı ile yeni sezon için önemli bir karar verdi. 2020-2021 futbol sezonunda ilk maçlar seyircisiz oynanacak ve Ekim ayından itibaren seyircili maçlar oynanmaya başlanacak.

Maske ve Sosyal Mesafe Zorunluluğu

Covid 19 riskinin Türkiye’de ve dünyada artarak devam etmesi nedeniyle bu kararın güvenirliği de tartışılacak. TFF’nun aldığı karar göre Ekim ayından itibaren stadyumun yüzde 30’u kadar seyirci alınacak.

Alınan bu karar göre stadyumlarda localar da kullanıma açılacak. Maç seyreden taraftarların maske takmaları ve sosyal mesafe kurallarına uymaları da zorunlu olacak. Ekim ayında uygulanmaya başlanacak bu karar ile ilgili olarak detaylar daha sonra açıklanacak. Sonbahar aylarında corona virüsü vakalarının daha da artması beklenirken bu kararın covid 19 vakalarında artışa neden olacağı da düşünülmelidir.

Güncel Yazılar