İmparator Fatih Terim – Bölüm 4

İmparator Fatih Terim hakkındaki yazı dizimizin ilk üç bölümünde Fatih Terim’in futbolculuk kariyeri ve sonrasında da hocalıktaki ilk yıllarını anlatmış, yazının üçüncü bölümünde UEFA kupası final maçına gelmiştik. Fatih Terim ve Galatasaray takımı, üç yıl üst süte kazanılan şampiyonluğuna arından dördüncü şampiyonluğa koşarken Uefa Kupası’nda da finale kalmış ve Arsenal ile eşleşmişti.

İmparator Fatih Terim Avrupa’yı Dize Getirdi

Arsenal finali öncesinde Galatasaray finalin favorisi olarak görülmüyordu. Bu da normaldi aslında. Türk futbol tarihinde ilke kez bir takım bir Avrupa kupasında final müsabakasına çıkacaktı. Maç, Danimarka’nın Kopenhag kentiydeydi, ancak tüm Türkiye’yi maçın heyecanı sarmıştı.

Arsenal karşısında Galatasaray maça oldukça iyi başladı. Rakibi ile başa baş mücadele eden takım ilk devre bittiğinde artık tüm Türkiye’yi kupayı alabileceğine inandırmıştı zira Galatasaray takımı finalin 45 dakikası boyunca göstermişti ki Arsenal’den aşağı kalır bir takım değildi. Final maçının ikinci yarısında da gol sesi çıkmadı ve bu büyük maç, Türk futbolu için milat denilen bu maç uzatmalara gitti. Uzatma dakikalarında Galatasaray’ın büyük yıldızı, Türk futbolunun gelmiş geçmiş en iyi yabancı futbolcusu kabul edilen Gheorghe Hagi direkt kırmızı kart gördü ve oyundan atıldı. Bu dakikadan sonra ise sahneye Galatasaray’ın Brezilyalı file bekçisi C. Taffarel çıktı ve bugün hala konuşulan bir pozisyonda Fransız yıldız T. Henry’nin kafa vuruşunu mucizevi şekilde kurtararak maçı penaltı atışlarına götürdü.

Penaltı atışlarında Galatasaray takımı Erün, Hakan, Ümit ile golü bulmuş, Arsenal ise D. Suker ve P. Viera ile kullandığı penaltıları kaçırınca Popescu topun başına kupayı Galatasaray’a getirecek vuruş için gelmişti. Popescu’nun kullandığı penaltının gol olması ile birlikte Galatasaray takımı Uefa Kupası şampiyonu, İmparator Fatih Terim ise Avrupa’da kupa kaldıran ilk ve tek Türk teknik adam oluyordu.

Galatasaray takımı o sezonun sonunda lig şampiyonluğunu da kazandı ve böylece İmparator Fatih Terim, Galatasaray’ı hem ligde üst üste dört kez şampiyon yapmış oldu hem de sarı kırmızılı takımı Avrupa’nın zirvesine taşıyarak İmparator lakabını sonuna kadar hak ettiği gösterdi.

İmparator

Yol Ayrımı

Bu büyük zaferin ardından herkes Galatasaray ile teknik direktör Fatih Terim’in sözleşme yenilemesini bekliyordu ama diğer yandan Galatasaray ile benzersiz başarılar elde eden teknik adama Avrupa kulüplerinin de yoğun ilgisi vardı. O dönem Galatasaray başkanı Faruk Süren ile teknik adam Fatih Terim arasında bazı ego savaşları olduğu da yazılıp çiziliyordu. Sonuç olarak bir gün akşam saatlerindeki haberlerde tüm Türkiye, Fatih Terim’in İtalyan takımı Fiorentina ile anlaştığını duyurdu. Taraftarın ikna çabalarına rağmen İmparator Fatih Terim kararından dönmedi ve Fiorentina için İtalya’nın yolunu tutarak yeni bir maceraya başladı. Böylece İmparator Fatih Terim ile Galatasaray’ın yolları, ileride birkaç defa daha kesişecek olsa da şimdilik son bulmuş oldu.

Bölüm 1Bölüm 2Bölüm 3