İmparator Fatih Terim – Bölüm 1

O, Türk futbol tarihinde ilkleri başaran bir isim, Galatasaray ve milli takım efsanesi, İmparator lakaplı Fatih Terim. Bugün herhangi bir takım çalıştırmayan İmparator Fatih Terim, henüz emekliliğini açıklamadı. Yani onu bir gün yine yeşil sahada görmemiz ihtimali mevcut. Bu efsane teknik adamın başarılarla dolu kariyerine kısaca bir göz atalım;

Futbolcu Fatih Terim ve Özel yaşamı

Fatih Terim 4 Eylül 1953 yılı Adana doğumlu biri isim. Futbola Adana Demirspor’da başlayan Fatih Terim, Adana Demirspor’da sergilediği oyun ile herkesin ilgisini üzerine çekti ve Galatasaray’a transfer oldu. Kendi sözleri ile anlatırken bu transferi, ”Babam beni Metin Oktay’a emanet etti.” der Fatih Terim. Bilindiği üzere Metin Oktay, Türk futbolunun Taçsız Kral lakaplı golcüsü ve Galatasaray’ın en büyük efsanesi. 1985’te jübilesini yapana kadar Galatasaray formasından başka forma giymeyen Terim yıllarca Galatasaray’da takım kaptanlığını da üstlendi ve 327 maçta forma giydi ancak şampiyonluk sevincini oyuncu olarak yaşayamadı sarı kırmızılı forma ile.

Adana Demirspor ve Galatasaray formalarından başka forma giymeyen Fatih Terim, arı kırmızılı formayı sadece ay yıldızlı A milli takım formasını giymek için çıkardı futbolculuğu boyunca. Milli takım formasını 54 kez giyen Fatih Terim 2 de gol kaydetti milli forma ile. Futbolcu olduğu dönemde Fulya Hanım ile dünya evine giren İmparator Fatih Terim, sonrasında iki de kız çocuğu babası oldu. Bugün geniş bir aileye ve torunlara sahip olan Fatih Terim’in kızlarının adı Buse ve Merve’dir.

Elbette ki futbolcu Fatih Terim de çok önemli bir isimdi, yılalrca Galatasaray’da forma giymiş ve kaptanlık yapmıştı ama Fatih Terim’i İmparator Fatih Terim yapan oyunculuk değil, hocalık kariyeri oldu.

İmparator

İmparator İle Şaha Kalkan Türk Futbolu

Fatih Terim hocalık kariyerine Ankaragücü takımı ile başladı. Oradan Göztepe’ye geçen teknik adam o sırada Türkiye A Milli Futbol Takımı’nın hocası olan Sepp Piontek tarafından milli takıma istendi ve yardımcı hoca olarak burada görev yapmaya başladı. Sonrasında Ümit Milli Takım ile Akdeniz Oyunları’nı kazanan Fatih Terim Türkiye A Milli Futbol Takımı‘nın başına getirildi. Terim Türkiye A Milli Futbol Takımı’nı tarihimizde ilk kez Avrupa Şampiyonası’na götürmeyi başardı. Bu, Fatih Terim’in kariyerinde ülke futboluna yaşatacağı ilklerin de başlangıcı oldu.

Türkiye, tarihinde ilk kez katıldığı Avrupa Şampiyonası kura çekimine 4. torbadan girdi ve D grubunda Portekiz, Hırvatistan, Danimarka ile birlikte yer aldı. Türkiye, bu turnuvada oynadığı 3 maçta kalesinde 5 gol gördü ve hiç gol atamadan turnuvayı grup sonuncusu olarak puansız noktaladı; ancak tarihinde ilk kez böyle bir organizasyonda yer alması bile bir başarıydı ülkemiz için. Bu turnuvanın dönüşünde ise Türk futbolunun seyrini değiştirecek bir imza geldi ve Fatih Terim kendisini Galatasaray teknik direktörü yapan sözleşmeye imzayı attı.

BÖLÜM 2