İmparator Fatih Terim – Bölüm 2

Türk futbolunun yaşayan efsanesi İmparator lakaplı Fatih Terim hakkında yazdığımız serinin ilk yazısında Fatih Terim’in futbolculuk kariyerinden ve milli takımdaki geçmişinden bahsetmiştir. İlk yazımız Fatih Terim’in futbolculuk döneminde uzun yıllar formasını giydiği, kaptanlığını yaptığı ama hiç şampiyonluk yaşayamadığı Galatasaray’a teknik direktör olarak dönmesi ile son bulmuştu. Serinin bu ikinci yazısında Fatih Terim’in Galatasaray’daki teknik adamlık dönemine odaklanacağız.

Fatih Terim

Fatih Terim Galatasaray’da

Fatih Terim, 1996 Avrupa Şampiyonası sonrasında kendisini Galatasaray teknik direktörü yapan sözleşmeye imza attı ve futbolcu olarak şampiyonluk görmediği kulübü şampiyon yapabilmek için kolları sıvadı. Galatasaray 1996 97 sezonuna kötü başladı. Evinde Fenerbahçe’ye 4 0 mağlup olan sarı kırmızılı takımda Fatih Terim’in görevden ayrılması bile gündeme geldi zira bu oldukça yıkıcı bir derbi mağlubiyetiydi ama Galatasaray kulübü istikrarı seçti ve sonrasında sarı kırmızılı takım 9. haftada ele geçirdiği liderliği sezon sonuna kadar korumayı başardı.

1996 – 1997 sezonunda 82 puanla şampiyon olan takım en yakın rakibi Beşiktaş’a 8 puan fark atıyor ve 90 golle de ligin en çok gol atan takımı olurken bir de gol kralı çıkarıyordu. Bu sezonki şampiyonluk, Fatih Terim’in sarı kırmızılı camiada aldığı ilk şampiyonluk oldu, ama bu tek olmayacaktı.

1997 – 1998 sezonunda artık camia tamamen Fatih Terim’in arkasındaydı. Sarı kırmızlı takım artık Avrupa arenasında da Türkiye’yi temsil edecekti. Bu sezona yine kötü girdi aslında Galatasaray ve liderliği alabilmek için 24. haftaya kadar bekledi. 24. haftada aldığı liderliği 27. ve 29. haftalarda kaybetse de mayıs ayını hep iyi oynayan Galatasaray bu geleneği belki de bu sezonda başlattı ve son 5 haftada liderliği alıp şampiyon oldu. Galatasaray takımı 86 golle yine ligin açık ara en çok gol atan takımı olmayı başardı ve gol kralı yine bir önceki sezon gibi Galatasaray’ın forveti Hakan Şükür oldu. Böylece futbolcu olarak şampiyonluk göremeyen Fatih Terim, Galatasaray ile ikide iki yaptı hoca olarak.

Artık Avrupa’da Kükrüyor Aslan

1998 – 1999 sezonunda ligde yine en büyük şampiyonluk favorisi olan Galatasaray artık Avrupa’da da yeterince tecrübe sahibi olmuş ve Uefa Şampiyonlar Ligi’nde de daha büyük hedefler koymuştu kendisine. İki kulvarda ilerlemesine rağmen bu kez lige de iyi başlayan takım ilk üç sıranın dışına hiç çıkmadı sezon boyunca. 22. haftada ele geçirdiği liderliği de sezon sonuna kadar kimseye vermeyen Aslan bir kez daha ligin en çok gol atan takımı olarak şampiyon olurken gol kralı olan isim de yine değişmiyordu.

Üst üste üçüncü kez Galatasaray’ı şampiyon yapan Fatih terim, taraftarın gönlüne adeta taht kurarken artık hedefleri de büyütüyordu. Bu sezon Galatasaray Uefa Şampiyonlar Ligi’nde ikinci olsa da o dönemki statü gereği gruptan çıkamamış ama büyük ses getirmişti Avrupa’da.

BÖLÜM 1BÖLÜM 3