İmparator Fatih Terim – Bölüm 3

İmparator Fatih Terim hakkındaki yazı dizimizin ilk iki bölümünde Fatih Terim’in futbolculuk kariyeri ve sonrasında da hocalıktaki ilk yıllarını anlatmıştık. Milli takım ile yaşadığı tarihi başarının ardından Galatasaray teknik direktörlüğüne getirilen Fatih Terim ligde çok başarılı olmuş, sarı kırmızılı takımı 3 yıl art arda şampiyon yapmış ve artık gözünü Avrupa’da başarıya dikmişti.

İmparator Fatih Terim

Avrupa’da Fatih Terim Rüzgarı

Ligde geride kalan 3 yılda şampiyon olan Galatasaray bunun bir sonucu olarak ülkemizi düzenli olarak Avrupa’da temsil etmeye başlamış, çok önemli rakiplerle çok önemli maçlara çıkmış ve artık Avrupa’nın tanınan takımlarından biri olmuştu. 1999 2000 sezonuna da ligde en büyük şampiyonluk favorisi olarak giren takım Uefa Şampiyonlar Ligi’nde ise çok zor bir gruba düşmüştü. Milan, Hertha Berlin ve Chelsea ile aynı grupta yer aldı Galatasaray. Bu sene, UEFA Şampiyonlar Ligi’nin formatı da değişmiş ve 6 grup yerine 8 gruptan oluşturulmuştu lig. Katılan takım sayısı 24’ten 32’ye çıkartılırken artık grubunu 2. sırada bitiren takımlara da üst tur yolu açılmıştı.

Bir öncesi sezon grubunda 2. olan Galatasaray o zamanki format gereği üst tura kalamamıştı. 1999 2000 sezonunda değişen format sonrası hem Fatih Terim hem de Galatasaray Uefa Şampiyonlar Ligi konusunda iştahlanmıştı ancak çok zor bir gruba düşmüştü sarı kırmızı takım.

Gruba oyun olarak iyi, skor olarak kötü başlamıştı Galatasaray takımı ama ligde istediği sonuçları alıyordu yine sarı kırmızılı ekip. Uefa Şampiyonlar Ligi serüveni kötü giden takımın gruptan çıkma şansı kalmamıştı ama Hertha Berlin’i deplasmanda yenmesinin ardından son maça Milan’ı İstanbul’da yenmesi halinde yoluna Uefa Kupası’nda devam edecekti sarı kırmızılı ekip.

İmparator Fatih Terim ve Ekibi Milan’ı Evine Yolluyor

İstanbul’daki Milan maçında Galatasaray takımı son dakikaya 2 – 1 yenik girse de önce Hakan Şükür attığı kafa golü ile skoru 2 – 2’ye getirdi. Milan 2 – 1 öndeyken yoluna Uefa Şampiyonlar Ligi’ne gidiyordu. Skor 2 – 2 olunca Milan yoluna Uefa Kupası’nda devam ederken Galatasaray takımı Avrupa’ya veda ediyordu ama İmparator Fatih Terim ve ekibinin söyleyecekleri henüz bitmemişti.

Maçın son dakikasında Galatasaray takımı bir penaltı kazandı ve topun başına geçen Ümit Davala, rakip kaleciyi ters köşeye yatırarak skoru 3 – 2’ye getirdi. Türk spor tarihinin en önemli zaferlerinden birinin ardından Milan takımı evine Galatasaray takımı ise Uefa Kupası’na gitti.

Uefa Kupası’nda önce Bologna’yı sonra ise zorlu Borussia Dortmund engelini geçen Galatasaray takımı çeyrek finalde İspanyol ekibi Mallorca’yı eleyince artık herkes kupanın kazanılabileceğine inanmaya başladı. Galatasaray takımının yarı finaldeki rakibi İngiliz Leeds United oldu. Olaylı geçen iki tarihi maçın ardından Galatasaray takımı Uefa Kupası finaline kaldı ve Arsenal’in rakibi oldu. Bu Türk futbolu için bir ilkti ve bunu başaran da İmparator Fatih Terim’di.

BÖLÜM 1BÖLÜM 2BÖLÜM 4