Türk Futbolunun Güneşi: Şenol Güneş

Türk futbol tarihinin en önemli başarılarından birinde onun imzası vardı, Türk futbolunun güneşi milli takımı Dünya Kupası 3. yapmıştı, Şenol Güneş şimdi yeni hedeflerin peşinde.

Şenol Güneş

Beşiktaş İle Şampiyonluk Hayali

Beşiktaş tarihinin en başarılı dönemlerinden birine imza atan ve özellikle de Avrupa kupalarında Beşiktaş tarihinin en başarılı performansını ortaya koyan tecrübeli teknik adam Şenol Güneş, 2022 2- 2023 sezonuna boşta bir teknik adam olarak başlamıştı. Beşiktaş ise sezona Fransız teknik adam Valerien Ismael ile başlamıştı. Sezona oldukça iyi giren Beşiktaş şampiyonduk adayı olarak gösteriliyordu ama kısa süre sonra Beşiktaş düşüşe geçti. Bununla birlikte Fenerbahçe ve Galatasaray da toparlanınca Beşiktaş puan sıralamasında arkalara düşmeye başladı.

2022 – 2023 futbol sezonu başında Beşiktaş, bir önceki sezonu tamamladığı hocası ile girmişti sezona, haliyle transfer listesi de baştan belliydi ve transfer konusunda da oldukça başarılı bir performans ortaya koyan Beşiktaş transferlerin hemen hemen tamamını kampa yetiştirdi. O sırada Fenerbahçe ve Galatasaray ise hoca arayışlarına devam ediyordu. İşte bunun etkisi ile erken form tuttu Beşiktaş takımı ve sezona çok hızlı girdi. Transferleri geç yapan Fenerbahçe ve Galatasaray ise zaman içerisinde transferlerin uyumunu sağlayıp form tutarak yükselişe geçti. Ve gerilerde kalan Beşiktaş da hocası V. Ismael ile yollarını ayırarak eski teknik direktörü Şenol Güneş’i tekrar takımın başına getirdi. Ve şimdi Beşiktaş taraftarı ikinci devrede Şenol Hoca’nın takımı şampiyonluk yarışına sokabilmesini umuyor.

Şenol Güneş ve Başarılı Kariyeri

Başarılı teknik adam Şenol Güneş kıskanılacak bir kariyere sahip. Türkiye futbol tarihinin gelmiş geçmiş en başarılı iki teknik adamından biri olan Şenol Hoca, Trabzonspor kariyerinde iki Türkiye Kupası, iki de Türkiye Süper Kupası kazandı. Kariyerindeki ilk lig şampiyonluğunu ise 2015 – 2016 futbol sezonunda Beşiktaş ile kazandı Şenol Güneş. Ertesi sezon Beşiktaş ile bir lig şampiyonluğu daha ele ederek kariyerindeki ikinci şampiyonluğu ve 6. kupayı kazandı.

71 yaşındaki tecrübeli teknik adam Türkiye A Milli Futbol Takımı tarihimizin en büyük başarılarından biri olan Dünya Kupası 3.lüğünde de takımımızın başındaydı. O büyük başarının ardından Kore’de çok sevilen teknik adam Güney Kore liginde de bir takım çalıştırmıştı.

Kore kariyeri sonrası Türkiye’ye Trabzonspor için dönen Şenol Güneş, başarılı kariyerinin ardından Bursaspor’un başına geçti ve oynattığı futbolla adeta parmak ısırttı. Bursaspor’da oynattığı muazzam futbolla Beşiktaş kapılaRı açıldı Şenol Hoca’ya ve Bursaspor’da oynattığı oyunu Beşiktaş’ta zirveye çıkararak siyah beyazlı takımı seneler sonra üst üste iki sezon şampiyon yaptı. Beşiktaş ile o dönem maç başına 1.98 puan ortalaması yakalayan Şenol Güneş sonrasında ise Türkiye A Milli Takımı’nın başına geçmiş ve 32 maçta 1.72 puan ortalaması yakalamıştı. Şimdi ise yeniden Beşiktaş takımının başına geçti Şenol Güneş.