Süper Lig

TFF’dan Alternatif Tarihler

Küresel salgının Süper Lig başta olmak üzere bütün lig maçlarının ertelenmesine yol açmasıyla maçların ne zaman başlayacağı merak konusu olmuştu. Türkiye Futbol Federasyonu’nun yaptığı açıklamada lig maçlarının başlama tarihinin 12-13-14 Haziran olduğu bitiş tarihinin de 26 Temmuz olacağı belirtilmişti. Lig maçlarının başlama tarihinin belirlenmesi ile futbol kulüpleri antrenman ve kamp programına başlamadan futbolculara corona virüsü testi yaptırdı.

Futbol kulüplerinin futbolculara yaptırdığı covid 19 testi sonucunda her gün covid 19 testi pozitif olan futbolcu sayısı artmaya başladı. Bu ağır tablo karşısında lig maçlarının nasıl başlayacağı ve temas yoğun olan futbolun temas yoluyla bulaşan corona virüsten korunarak nasıl oynanacağı tartışılmaya başlandı. TFF Başkanı Nihat Özdemir futbolculardaki corona virüsü vakaları üzerine lig maçlarının başlama tarihinin temmuz da olabileceğini ve duruma göre alternatif senaryoları olduğunu ifade etti.

‘’Sağlıklı Futbolcular ile Maç Yapılır’’

Nihat Özdemir son olarak covid 19 testi pozitif çıkan futbolcuları ayırıp sağlıklı olan futbolcularla maçların oynanabileceğini söyleyerek tepkileri üzerine çekti. Lig maçlarının 12-13-14 Haziran tarihinde başlaması konusunda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tüm sorumluluğun TFF’da olduğunu Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun lig maçları konusunda sorumluluk almayacağını söylemişti. Fahrettin Koca’nın bu açıklaması da lig maçlarının başlamasındaki güvensizliği bir kat daha arttırdı.