covid 19

Nihat Özdemir’in Açıklamaları

Türkiye’de covid 19 salgını ortaya çıktığında spor alanında alınan ilk önlem lig maçlarının seyircisiz oynanması sonraki süreçte de 19 Mart’ta lig maçları ertelenmişti. Küresel salgın durumunda olan corona virüsünün yayılması Türkiye’de ve dünyada durdurulamaması ile virüs sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı da artmaya devam ediyor.

Geçen hafta Kulüpler Birliği Başkanı Mehmet Sepil, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem  Kasapoğlu ve Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir telekonferans toplantı gerçekleştirdi. Toplantı sonrası corona virüsünün gelişimine bakılarak ve Bilim Kurulu’nun da önerisiyle haziran ayında ligin başlama ihtimalinin olabileceği açıklanmıştı.

Nihat Özdemir de corona virüsünden korunmak amacıyla ertelenen lig maçlarının başlaması için her şarta uygulanmak üzere 10 alternatif başlangıç programı olduğunu belirtti. TFF Başkanı bu alternatif programlardan birinin temmuz ayında maçların başlaması ve eski sistemdeki gibi Cuma-cumartesi-Pazar-pazartesi günü oynanacak maçlarla ağustos sonunda ligin tamamlanması şeklinde bir plan olduğunu da vurguladı.

Kulüplere Destek Paketi

Nihat Özdemir ligin başlaması dışında bir konuya da değinerek kulüplerin ciddi olarak maddi sıkıntıları olduğunu vurguladı. Kulüplerin futbolculara olan borçları dışında elektrik, kira gideri, sabit giderler gibi görünmeyen giderleri de olduğunu hatırlatan Nihat Özdemir bu konuda da bir destek çalışmaları olduğunu açıkladı.