Galatasaray Ara Transfer Dönemi

Ülkemizin yaşadığı büyük deprem felaketinin yaraları sarmaya devam edilirken futbol liglerimiz de 2023 Mart ayına kadar tatil edildi. Ancak elbette ki takımların yardım kadar transfer çalışmaları da devam ediyor. Bu yazıda Galatasaray takımının ara transfer dönemini mercek altına alıyoruz.

Galatasaray İki Transfer Yaptı

Ülkemiz ne yazık ki çok ama çok zor günlerden geçiyor. 6 Şubat 2023 tarihinde sabaha karşı gerçekleşen ve Kandilli Rasathanesi verilerine göre büyüklüğü 7.7 ve merkez üssü Gaziantep olan depremde o bölgede çok ciddi hasarlar meydana geldi. Güneşin doğması ile birlikte yaşanan büyük felaketin yıkıcı sonuçları ile yüzleşmeye başlamıştık ki bırakın ülkemizi, dünyada dahi eşine az rastlanan bir şey gerçekleşti ve aynı bölgede ikinci bir büyük deprem oldu. Kandilli Rasathanesi verilerine göre büyüklüğü 7.6 olan deprem Kahramanmaraş merkezliydi. Öğle saatlerinde gerçekleşen depremin ardından ne yazık ki ülkemiz çok büyük bir acı ile baş başa kaldı. İlk depremde hasar alan ancak yıkılmayan binalar ikinci deprem sonrasında yıkıldı.

üç büyükler

Depremlerin ardından tüm dünyadan ülkemize yardımlar gelmeye başlasa da en büyük yardımlar yine ülke içindendi. Üç büyük kulübümüz adeta yardım toplamak için seferber oldu. Milyonlarda taraftara sahip olan üç büyük kulüp kısa sürede organize oldu ve yardımları toplamaya başladı. Galatasaray yöneticisi Erden Timur, bölgeye giderek orada bir depo kiraları ve İstanbul’dan toplanan yardımların bölgede sistemli şekilde dağıtılmasını sağladı. Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş toplamda 300 kadar tır dolusu yardımı deprem bölgelerine gönderdi.

Galatasaray takımı bir yandan deprem bölgesi için yardımlar toplarken bir yandan da transfer çalışmalarını sürdürdü ve İtalyanların gelecekteki en önemli yıldızlarından biri olarak gösterilen Romalı oyuncu Nicolo Zaniolo sarı kırmızı takıma katıldı. Galatasaray’ın transfer ettiği ikinci oyuncu ise depremden çok zarar gören ve bu yüzden de ligden çekilen Hatayspor’un sol beki Sam Adekugbe ile sezon sonuna kadar kiralık olarak anlaştı.

Nicolo Zaniolo İçin Servet

Yaşanan deprem felaketinin ardından depremden en çok zarar gören şehirlerden biri olan Hatay’ın Süper Lig’deki temsilcisi Hatayspor ligden çekilmek için TFF’ye başvurmuştu. Bu talebin kabul edilmesi ile birlikte Hatayspor takımının oyuncuları da sezon sonuna kadar boşa çıkmış oldu. Türkiye Futbol Federasyonu da bu konuda özel bir düzenlemeye gitti. Bunun ardından sarı kırmızılı ekip Hatayspor’un sol beki Sam Adekugbe’yi sezon sonuna kadar bedelsiz olarak kiraladı. Galatasaray takımı isterse sezon sonunda Sam Adekugbe için 1 milyon avro bonservis bedeli ödeyerek oyuncuyu kadrosuna katabilecek.

Galatasaray

Galatasaray takımı kadrosuna kattığı İtalyan yıldız Nicolo Zaniolo için ise Roma kulübüne 15 milyon avro bonservis bedeli ödedi. Bu bedel Galatasaray tarihinde ödenen en yüksek bonservis cüreti olarak tarihe geçti. 23 yaşındaki oyuncu için İtalyan futbolunun gelecekteki en büyük yıldızlarından biri olacağı yorumları yapılıyordu.