Fenerbahçe Ara Transfer Dönemi

2022 23 futbol sezonunda Süper Lig’de ilk devreyi lider kapatan Fenerbahçe takımı, Dünya Kupası arasından sonra liderliği Galatasaray’a kaptırmıştı. İlk devreyi, daha doğrusu Dünya Kupası arası öncesindeki son maç kaybeden takım, Dünya Kupası arasından dönüldüğünde de çıktığı ilk maçta mağlubiyet almıştı.

Deprem Şartları Değiştirdi

Dünya Kupası bu sene her ligi olduğu gibi elbette ki Türkiye Süper Lig’i de direkt olarak etkiledi. Devre arasına çok daha önceden girildi ve şimdi de çok sıkışık bir takvimle devam edecek ligimiz. Devam edecek diyoruz çünkü Dünya Kupası ardından başlayan ligimiz ülkemizin yaşadığı acı deprem felaketi sonrasında önce bir hafta, sonra da mart ayının başına kadar tatil edilmişti. Bazıları liglerin tamamen iptal edilmesi ya da mevcut halleriyle tescil edilmesini savunurken Türkiye Futbol Federasyonu ise ligleri oynatmak konusunda kararlı zira futbol da, daha doğrusu spor etkinlikleri de normale dönüşün bir parçası olarak görülmekte.

Bilindiği gibi ülkemiz 6 Şubat Pazartesi sabahı Kandilli Rasathanesi tarafından açıklanan verilere göre Gaziantep merkezli 7.7. büyüklüğünde bir depremle sarsıldı. Bu depremin sonuçları ile yüzleşmeye başladığımız anda öğlen saatlerinde bu kez Kahramanmaraş merkezli 7.6 büyüklüğünde ikinci bir denklem oldu. Bu ikinci depremin ardından elbette ki felaketin boyutları çok büyüdü. Halihazırda 40 bine yaklaştı kaybedilen vatandaşlarımızın sayısı. İlk andan itibaren bölgeye ülkenin her yerinden yardımlar gitse de bölgede hala ciddi bir çadır ve mobil tuvalet eksiği bulunuyor. Deprem sonrasında Türkiye Futbol Federasyonu da ligleri ertelemekle kalmadı, transfer dönemini de Mart ayının ilk haftasına kadar uzattı.

Fenerbahçe Jayden Oosterwolde’yi Aldı

Fenerbahçe takımı transfer döneminde şimdiye kadar üç oyuncuya imza attırdı. Transferin ilk gününde Adana Demirspor’un stoperi Samet Akaydin‘i kadrosuna kattı Fenerbahçe takımı. Sonrasında ise Kayserşspor’dan Barcelona’ya giden genç oyuncu Emre Demir İspanya’dan dönmek istedi ve Fenerbahçe kadrosuna kayıldı. Ancak Fenerbahçe takımı 19 yaşındaki genç oyuncuyla 2027 yılına kadar sözleşme imzaladıktan sonra oyuncuyu TFF 1. Lig ekiplerinden Samsunspor’a kiraladı.

Jayden Oosterwolde

Bu süreçte Fenerbahçe takımı da henüz tek bir trnasfere imza attı ve Hollandalı genç sol bek Jayden Oosterwolde’i kadrosuna kattı.21 yaşındaki sol bek oyuncusu için 6 milyon avro bonservis bedeli ödeyen Fenerabahçe oyuncu için 18 milyon avroluk bir de çıkış maddesi koyu kontrata. Yani herhangi bir takım 18 milyon avro ödediği takdirde Jayden Oosterwolde’i kadrosuna katabilecek. Hollandalı oyuncu ülkesinde futbola başladıktan sonra ilk yurt dışı transferinde İtalya’ya gitmişti.

İmza töreninin ardından basın mensuplarına yaptığı ilk açıklamada şu cümleleri kurdu Jayden Oosterwolde;

”Burada olduğum için çok mutluyum. Büyük bir aileye geldim. Maçlar oynamak için sabırsızlanıyorum. Taraftarlarımızdan sosyal medya üzerinden çok fazla destek mesajı aldım. Onlarla stat da buluşmayı dört gözle bekliyorum.”