Jayden Oosterwolde: Fenerbahçe’nin Yeni Sol Beki

Fenerbahçe ara transfer döneminde kadrosuna genç bir sol bek kattı. Hollandalı sol bek Jayden Oosterwolde henüz 21 yaşında. Parma’dan kadroya katılan oyuncu için beklenti ise bir hayli fazla.

Jayden Oosterwolde

Gündemimiz Bambaşkaydı

Yaklaşık iki hafta önce Türk spor basınında konuşulan iki konu vardı; devre arası transferleri ve hakem hataları. Ancak 6 Şubat Pazartesi günü ülkemizinb başına gelen felaket gündemimizi bambaşka bir hale getirdi. Önce sabah karşı Gaziantep sonra da öğlen saatlerinde Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremle büyük bir acı yaşadı ülkemiz. İlk depremin büyüklüğü 7.7, ikinci depremin büyüklüğü ise 7.6 olarak açıklandı. Bu büyüklükte bir deprem bile zaten yeterince büyük bir afetken ülkemiz üst üste iki büyük deprem yaşadı ne yazık ki ve iki deprem de aynı bölgede oldu. Haliyle çok üzücü sonuçlarla yüzleşti Türkiye ve ülkede adeta hayat durdu, ligler önce bir hafta sonra da mart ayı başına akdar tatil edildi.

Başta üç büyükler olmak üzere tüm takımlarımız deprem bölgesine yardım edebilmek için adeta seferber oldular. Sadece üç büyük kulüp bile 200’den fazla sayıda yardım tırını bölgeye gönderdi. Diğer yandan transfer dönemi de devam ediyordu tüm Avrupa ile beraber ülkemizde. Elbette depremin acısı sebebiyle takımlar transferlerini eskiden olduğu gibi görkemli videolarla açıklamadılar ama bu süreçte ülkemize önemli oyuncular transfer edildi.

Depremin acısını hala tüm ülke en derinden yaşamakta. Enkaz kaldırma çalışmaları devam ediyor ve yazık ki hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı 40 bin civarına dayanmış durumda. Ancak hayat da bir şekilde devam ediyor, etmek zorunda. Enkazdan kurtarılan pek çok çocuk, istekleri sorulduğunda sevdikleri futbolcularla konuşmayı öncelikli olarak söylüyorlar. Yani normale dönüşte futbolun gücünü de unutmamak gerekiyor.

Jayden Oosterwolde Kimdir?

Takımlar da bir yandan yardım çalışmalarına devam ederlerken bir yandan da antrenman ve transfere devam ediyorlar. Bu süreçte Fenerbahçe takımı da kadrosuna genç bir sol bek kattı. Hatta acı felaket gündemimizi değiştirene kadar bu transfer özelinde de Galatasaray ve Fenerbahçe taraftarı birbirleriyle atışmaya başlamıştı çoktan. Galatasaray taraftarı bu transferin Sacha Boey etkisi ile yapıldığını iddia etmişti. Hatırlanacağı üzere Galatasaray takımı Sacha Boey’u Fransa’dan 1 milyon avroya kadrosuna katmıştı. Genç Fransız sağ bek için bugünlerde konuşulan rakam ise 15 milyon avro.

Sarı lacivertli ekibin yeni transfer Jayden Oosterwolde 26 Nisan 2001 yılında Hollanda’da doğmuş bir oyuncu. Futbola Twente altyapısında başlayan oyuncu sonrasında kademe kademe yükselerek A takıma kadar çıkıyor. 2021 22 futbol sezonunda İtalya’nın Parma takımına kiralanan oyuncu 2022 23 futbol sezonunda da Parma tarafından 3 milyon avro bonservisle satın alındı. Italya 2. liginde 18 maça çıkan oyuncu 1 asist yaptı. Fenerbahçe Jayden Oosterwolde için 6 milyon avro bonservis bedeli ödedi.