Üç Büyükler Yardım Elini Uzattı

Türk sporunun medarı iftiharı olan üç büyükler, ülkemizin yaşadığı büyük afetin ardından her anlamda yardımlarına devam ediyorlar. Depremin ardından bölgeye tırlar dolusu malzeme taşıyan üç büyükler şimdi de ligden çekilen takımların futbola devam etmek isteyen oyuncularına kapılarını açma kararı aldı.

üç büyükler

Üç Büyükler: Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray

Onlar üç büyükler, asırlık çınarlar, en çok şampiyon olanlar, kupa kaldıranlar… Ve onlar şimdi güçlerini Türkiye için birleştirdiler.

Ülkemiz ne yazık ki 6 Şubat 2023 Pazartesi sabahına üzücü bir haberle uyandı. Sabaha karşı Gaziantep merkezli 7.7 büyüklüğünde yıkıcı bir deprem olmuştu. Günün başlaması ile birlikte depremin haberi ülkenin dört bir tarafına ulaştı. Herkes gibi İstanbul’un güzide kulüpleri, Türk sporunun lokomotifleri olan üç büyükler de geçmiş olsun mesajı yayımlar yayımlamaz hemen yardım kampanyaları organize ettiler.

Aynı zamanda ülkemizin en büyük sivil toplum örgütlerinden olan bu üç güzide İstanbul kulübü, milyonlarca taraftarının gücüyle kısa sürede deprem bölgesine yardım tırlarını ulaştıracaktı ki deprem bölgesinden çok acı bir haber daha geldi. Dünyada eşine az rastlanacak bir şey oldu ve aynı bölgede 7.6 büyüklüğünde bir ikinci deprem ile sarsıldı ülkemiz. Bu ikinci depremin sonuçları ne yazık ki çok yıkıcı oldu. İlk depremde hasar alsa da ayakta kalmayı başaran pek çok bina bu ikinci depremde yıkıldı. Enkaz sayısının ve ne yazık ki hayatını kaybeden vatandaşlarımızın on binlerle ifade edildiği afet sonrasında üç büyükler tüm güçleriyle bölgeye ve depremzedelere destek olmaya çalıştı.

Üç büyükler toplamda 200’den fazla tır dolusu malzemeyi bir hafta içerisinde deprem bölgesine ulaştırdı. Şimdi ise yardımın çapını büyüttü zira artık deprem bölgesinde gıda ve giyecek sorunu büyük ölçüde çözüldüğünden daha spesifik ihtiyaçlar ortaya çıktı. Mevsimin çetin koşulları düşünüldüğünde deprem bölgesi için öncelikle mesele ısınma ve barınma. Bununla birlikte ciddi bir hijyen ve tuvalet sorunu da var elbette. Üç büyükler bu noktada da birlikte hareket ederek bölgede konteyner kent kurulması girişimine ciddi katkılar sundu ve sunmaya da devam ediyorlar.

Hatayspor ve Gaziantep Ligden Çekildi

Depremin ardından 10 kentin depremden ciddi zarar gördüğü ortaya çıktı. İlk depremin merkez üssü olan Gaziantep’in Süper Lig‘deki temsilcisi Gaziantep FK, Türkiye Futbol Federasyonuna dilekçe vererek ligden çekilmek istediğini belirtti. Depremden en çok zarar gören kentlerin başında gelen Hatay’da da Hatayspor yine aynı taleple Türkiye Futbol Federasyonu’na başvurdu. Her iki kulübün de başvurusu kabul edildi ve Süper Lig’e mart ayından itibaren 17 takımla devam etme kararı alındı.

Ligden çekilen iki kulübün ardından bu kulüpte forma giyen pek çok futbolcu da sezon sonuna kadar boşta kalmış oldu. Üç büyükle bu oyunculara da kapılarını açtılar ve futbola devam etmek isteyen oyuncuları transfer etmeye karar verdiler.