Hatayspor ve Gaziantep Ligden Çekildi

Türkiye’de yaşanan acı depremin ardından Süper Lig kulüpleri Hatayspor ve Gaziantep FK 2022 23 futbol sezonunda ligden çekildiklerini açıkladılar. İki kulübün başvurusu Türkiye Futbol Federasyonu tarafından kabul edildi. 2022 23 futbol sezonu 19 takımla başlamıştı ve bu iki depremzede kulübümüzün ligden çekilmesinin ardından Süper Lig 17 kulüple devam edecek.

Hatayspor ve Gaziantep

Hatayspor ve Gaziantep Büyük Yara Aldı

6 Şubat 2023 Pazartesi sabaha karşı Türkiye merkez üssü Gaziantep olan 7.7. büyüklüğündeki bir depremle sarsıldı. Güneşin doğması ile birlikte depremin acı bilançosu ortaya çıktı. Ülkenin her yerinden deprem bölgesine yardım için çalışmalara başlanmıştı ki öğle saatlerinde çok üzücü bir gelişme yaşandı. Merkez süsü Kahramanmaraş olan 7.6 büyüklüğünde yeni bir deprem daha meydana geldi ve bu depremle birlikte ilk depremde hasar alan ama ayakta kalmayı başaran binalar da ne yazık ki yıkıldı. Birbirine böylesine yakın merkezli iki depremin üst üste olması ile birlikte bu felaket asrın felaketi olarak anılmaya başlandı. Felaketin boyutları ise ne yazık ki çok ciddi. Kaybedilen vatandaşlarımızın sayısı 20 bini geçti ve bu sayının ne yazık ki daha da artacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Depremden tam 10 il direkt olarak etkilendi ki bu da milyonlarca insan demek oluyor. Depremin ardından bölgeye çok fazla yardım iletilmekle birlikte özellikle soğuk kış şartları işleri fazlasıyla zorlaştırıyor. Deprem bölgesinde gıda ile ilgili ciddi bir sıkıntı bulunmasa da barınma ve hijyen çok ciddi bir sorun olarak görülüyor. Depremden en çok zarar gören kentlerden biri olan Hatay’da Hatayspor teknik direktörü Volkan Demirel de felaketin sembol isimlerinden biri oldu. Depremin ardından sosyal medya hesabından hardım çağrısında bulunan Volkan Demirel gözyaşlarına hakim olamamış ve o görüntüler milyonları ağlatmıştı. Depremin ardından Hatayspor’daki öğrencilerini aileleri ile birlikte İstanbul’a getirebilmek için yoğun çaba harcamıştı genç teknik adam.

Tıpkı Volkan Demirel gibi eski milli futbolcu Gökhan Zan da yine depremin sembollerinden biri oldu. Aslen Hataylı olan eski milli futbolcu depremin ilk anından itibaren Hatay’a yardım getirebilmek, Hataylı depremzedelere yardımcı olabilmek için canla başla çalıştı ve çalışmaya da devam ediyor. Depremden Hatay kadar etkilenen bir başka kent ise ilk depremin merkez üssü olan Gaziantep oldu. İki kulübün de Süper Lig’e devam edebilmesi zaten beklenmiyordu.

Süper Lig Devam Edecek

Yaşanan deprem felaketinin ardından ilk önce bir hafta ara verilen Süper Lig, daha sonra ise mart ayının başına kadar tatil edilmişti. Ligin olduğu halde tescil edilmesi ya da tamamen iptal edilmesine dair fikirler olsa da Türkiye Futbol Federasyonu liglere devam etmenin normale dönülmesi ve depremin yaralarının sarılmasının bir parçası olarak görüyor. Süper Lig mevcut durumda 17 takımla mart ayından itibaren devam edecek.