Gökhan Zan: Bir Şehrin Kahramanı

Gökhan Zan, Beşiktaş ve Galatasaray’da forma giymiş, milli takıma hizmet etmiş eski bir futbolcu ve kendisi Hatay doğumlu. Bilindiği üzere ülkemiz 6 Şubat Pazartesi sabahı karanlık bir güne uyandı. Sabaha karşı merkez üssü Gaziantep olan 7.7 büyüklüğündeki ilk deprem sonrasında henüz insanlar ne olduğunu idrak etmeye çalışıp olayın maddi manevi zararları tespit edilirken öğlen saatlerinde merkez üssü Kahramanmaraş olan 7.6 büyüklüğündeki ikinci bir büyük deprem meydana geldi. Her iki depremin de artçıları hala devam etmekte.

En Çok Etkilenen İllerden Biri Hatay

Bu iki büyük deprem sonrasında Türkiye 4. seviye alarm verdi ve teyakkuz durumuna geçildi. Depremler sonrası çok acı bir bilanço ortaya çıktı. On binlerce evin enkaza döndüğü depremde resmi verilere göre 20 binden fazla insanımız hayatını kaybetti ki bu sayının daha da artacağı öngörülüyor ne yazık ki. Deprem Türkiye’de pek çok ilde hissedilmekle beraber özellikle 10 il depremden direkt olarak etkilendi. Bu 10 ilde ciddi maddi hasarlar, enkazlar ve ne yazık ki can kayıpları oluştu. Türkiye Büyük Millet Meclisi kararı ile de depremden en çok etkilenen 10 ilde 3 ay süre ile OHAL ilan edildi;

Anayasa’nın 119’uncu maddesi ile 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu’nun 3’üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendine göre ardından Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa illerinde 08.02.2023 Çarşamba günü saat 01.00’den itibaren üç ay süreyle olağanüstü hal ilan edilmesine ilişkin 08.02.2023 tarihli ve 6785 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunun 09.02.2023 tarihli 61’inci Birleşiminde onaylanmıştır. 

Depremden en çok etkilenen, en büyük zararı gören illerden birisi de Hatay oldu. Ve depremin ardından ilk saatlerden itibaren iki eski futbolcu sosyal medyadan yaptıkları paylaşımla ise öne çıktılar. Birisi aslen Hataylı olan, tüm ailesi orada yaşayan Gökhan Zan, diğeri ise Hatayspor’un teknik direktörlüğünü yapan Fenerbahçe ve milli takımın eski kalecisi Volkan Demirel. Depremin ardından ilk saatlerden itibaren iyi eski futbolcu da bölgeye yardım gönderilebilmesi için adeta seferber oldu.

Gökhan Zan

Gökhan Zan Yardımları Organize Ediyor

Volkan Demirel, imkanları olmasına rağmen tüm ekibini toplamadan Hatay’dan ayrılmadı ve orada kalmaya devam etti. Sonrasında ise kendi imkanlarını seferber ederek futbolcuları ve onların aileleri ile birlikte Hatay’dan İstanbul’a geldi. Gökhan Zan ise Hatay’da kalmaya devam etti. Depremin ilk gününden itibaren Hatay’a yardımların gelmesi ve bu yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaşabilmesi için canla başla mücadelesine devam etti ve halen de etmeye devam ediyor. Hatay’ı adeta karış karış gezen Gökhan Zan nerede ne eksik varsa yetişmeye çalışıyor. Sosyal medya hesaplarından düzenli olarak paylaşımlar yapan Gökhan Zan ayrıca televizyon programlarına da katılıp şehrindeki durumla ve ihtiyaç duyulan yardımlarla ilgili güncel bilgiler veriyor.