Büyük Atatürk Koşusu Sona Erdi

Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’ya gelişi; tarihimizin en önemli olaylarından birisidir. Bu noktada, Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 102. yıl dönümünü kutlamak adına 86. Büyük Atatürk Koşusu düzenlenmiştir.

Söz konusu koşunun startını Gençlik ve Spor Bakanı’mız Mehmet Muharrem Kasapoğlu vermiştir. Gelin, bu dev organizasyonun öne çıkan detaylarına yakından bakalım!

Bakan Kasapoğlu Koşunun Ne Kadar Önemli Bir Organizasyon Olduğunu Dile Getirdi

86. Büyük Atatürk Koşusu’nun startına Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun dışında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Çelik katılmıştır.

Bakan Kasapoğlu; bu değerli organizasyon öncesinde önemli açıklamalarda bulundu. Her şeyden önce, koşunun atletizm dünyasının en önemli geleneklerinden birisi olduğunu ifade etti. Bunun yanı sıra, Büyük Atatürk Koşusu’na her yıl daha çok kişinin katıldığını söyledi. Her yaştan insanın bu önemli günde Atatürk’ü anmak adına bu koşuya katıldığını ifade etti. Mehmet Muharrem Kasapoğlu sözlerine şunları ekledi:

“ Takdir edersiniz ki, Büyük Atatürk Koşusu; 2020 yılında Covid-19 sebebiyle sembolik olarak düzenlenmişti. Bu önemli günde Atatürk’ü anmak isteyenler bu isteklerini yalnızca bir yıl gerçekleştirememişlerdi. Ancak, 2021 yılının son günlerinde Büyük Atatürk Koşusu; tıpkı eski günlerde olduğu gibi sorunsuz bir şekilde düzenleniyor. Hatta, bu yıl rekor bir katılımın olduğunu söyleyebiliriz. Söz konusu organizasyona 1733 kişinin katılması halkımızın Atatürk’ün yolunda gitme konusunda ne kadar kararlı olduğunu gösteriyor.”

Mehmet Muharrem Kasapoğlu; yukarıdaki cümlelerine ek olarak sporu tabana yaymak istediklerini de ifade etti. Hatta, bu çalışmalarının bilhassa atletizm branşında olması adına büyük bir mücadele verdiklerini de belirtti. Zirveye ulaşmak adına inanç ve iddialarının atletizmde de sürdüğünü sözlerine ekledi.

Mehmet Muharrem Kasapoğlu; yarışın startını vermesinin ardından kendisi de koşuya katıldı. Sonuç olarak, 1733 sporcunun katıldığı Büyük Atatürk Koşusu’nu erkeklerde Cihat Ulus, kadınlarda ise Burcu Subatan kazandı. Dikmen Keklikpınarı’nda başlayan yarış; Ankara Tren Garı’nda sona erdi. Hem sporcuların hem de yarışı yerinde takip edenlerin büyük bir heyecan yaşadıklarını söyleyebiliriz.

Büyük Atatürk Koşusu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’ya geldiği tarih olan 27 Aralık günü düzenlenir. Her yıl gerçekleştirilen bu organizasyona katılmak isteyenlerin kayıt yaptırmaları şarttır. 10.800 m’lik bir sokak koşusu olduğunu söylemeliyiz.

Büyük Atatürk Koşusu; ilk defa 27 Aralık 1936 tarihinde düzenlenmiştir. Söz konusu koşuyu 41 dakika 8 saniye ile Galip Darılmaz kazanmıştır. O tarihten bu yana her yıl düzenlenmeye çalışılan bu organizasyona geçmiş yıllarda ülkemizi olimpiyatlarda temsil etmiş atletler de katılmıştır.

Büyük Atatürk Koşusu’nun sonlanmasının ardından dereceye giren sporculara ödülleri sunulur. Buna ek olarak, geniş katılımlı bir madalya töreni düzenlenir. Sporcuların hatıra fotoğrafı çektirmesiyle organizasyon sona erer.