85. Kez Büyük Atatürk Koşusu

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin anısına bu yıl 85.si düzenlenen Büyük Atatürk Koşusu bu sene pandemi tedbirleri kapsamında gerçekleştirildi. Yılın son gülerinde bile atletizmi Bakanımızın, Valimizin destekleri ile bugün burada Atatürk Koşusu’nun 85’incisi yapmış olduk.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’ya gelişi 27 Aralık 1919 olarak biliniyor. Bu yıl 85.si düzenlenen koşu virüs sebebi ile bu yıl temsili olarak düzenlenebildi. Toplamda 20 olmak üzere 10 kadın 10 erkek sporcunun katıldığı koşu Çankaya’nın Keklikpınarı Mahallesi’nde başlayan koşu Ankara Tren Garı’nda son buldu.

“Kayıp bir yıldayız”

Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, düzenlenen koşu ile ilgili; “Kayıp bir yıldayız pandemi dolayısıyla. 2020’nin bütün her şeyde olduğu gibi sporda da atletizmde de mutlaka eksiltmelerle, eksiklerle giden bir yıl. Biz yılın son gülerinde bile atletizmi Bakanımızın, Valimizin destekleri ile bugün burada Atatürk Koşusu’nun 85’incisi yapmış olduk.

Tabi ki gönül isterdi binlerce insanla burada koşabilmek ama şu anki atmosferde, şu anki ortamda insanların sağlığının daha önemli olduğunu biliyoruz. Sağlıklı bir gelecek için de bu pandemi kurallarının hepsini uymamız gerekiyor. Biz de buna uyarak bugün burada 85 yıldır yapılan bir organizasyonun kesintiye uğramaması için bugün burada bu yarışı temsili olarak olsa da gerçekleştirdik” sözlerini kullandı.

Organizasyon Temsili Olarak Gerçekleşti

Organizasyonun temsili olarak düzenlendiğini belirten Türkiye Atletizm Federasyonu Teknik Kurul Üyesi Ahmet Ali Baş ise şöyle konuştu: “Tabii ki gönül isterdi ki tam katılımlı, her yılki gibi coşkulu bir yarışma olsun ama pandemi koşulları nedeniyle gerek Ankara’daki diğer faaliyetlerin kısıtlanması sebebi bugün Ulu Önder Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 85’inci Büyük Atatürk Koşusu’nu koşacağız. Temsili olarak 10 kadın ve 10 erkek sporcu ile yarışmayı düzenleme kararı alındı.

Tabii ki önümüzdeki yıllarda yine aynı coşku ile heyecan ile 27 Aralık Büyük Atatürk Koşusu koşulmaya devam edecek. Gerek 101. Yılı olması sebebiyle, gerek Ulu Önder Atatürk’ün sağlığında başlayan bir yarışma olması sebebiyle hiç kesintiye uğramamıştı bu yarışma. Bu yıl da kesintiye uğramaması için böyle bir karar alındı.” Dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir