Avrupa Şampiyonası Eleme Maçları Haftası

Avrupa Futbol Şampiyonası eleme gruplarının 3. ve 4. maçları bu hafta oynanıyor, milli takım da önce Letonya sonra ise Galler karşısında sınav verecek. Türkiye 5 takımlı D grubunda yer alıyor. Türkiye’nin yer aldığı gruptaki diğer takımlar Ermenistan, Hırvatistan, Galler ve Letonya.

İlk İki Maçta 3 Puan Aldık

Türkiye grubundaki ilk maçında Ermenistan deplasmanına çıkmıştı. Ozan Kabak’ın kendi kalesine attığı golle Ermenistan deplasmanında 1- 0 yenik duruma düşen Türkiye sonrasında Orkun Kökçü ile beraberliği yakalamış ve ilk yarı 1 – 1 sonra ermişti. Maçın ikinci yarısında daha iyi bir oyun ortaya koyan milli takımımız 64. dakikada Muhammed Kerem Aktürkoğlu’nun golü ile 2 – 1 öne geçti ve maçı bu şekilde bitirerek Avrupa Şampiyonası Eleme maçlarına 3 puanla başladı.

Grubun ikinci maçında ise milli takım sahasında grubun em güçlü ekibi olarak gösterilen Hırvatistan’ı konuk etti. Rakip Hırvatistan’ın baştan sona üstün oynadığı oyunda rakip takım 20. ve 45. dakikada Kovacic’in attığı gollerle maçı 2 – 0 kazandı ve milli takım 2 maç sonunda 3 puanda kaldı. Hırvatistan karşısında alınan 2 – 0’lık mağlubiyetten ziyade oynanan oyun büyük eleştirilere konu olmuştu. Rakip takım maç boyu milli takımımıza karşı çok üstün oynadı, Türkiye maçın hiçbir anında rakibine gol atabileceği izlenimi veremedi maçı izleyenlere. Bu maçın ardından milli takımın başındaki Alman teknik adam Stefan Kuntz yine büyük eleştirilerin hedefinde yer alan isimdi ve hocanın istifası istendi ama daha önce olduğu gibi bir kez daha başta Hamit Altıntop olmak üzere tüm federasyon yetkilileri yine Alman teknik adamın arkasına durdu.

Avrupa Şampiyonası Eleme

Avrupa Şampiyonası Eleme Grubumuzun En Güçsüz Takımı Letonya

Türkiye bu hafta oynanacak maçlarda öncelikle Letonya ile karşı karşıya gelecek. Letonya ile deplasmanda karşılaşacak olan milli takımımızın maçın mutlak favorisi konumunda. Letonya takımı sadece bizim grubun değil bu elemelerin en zayıf ekiplerinden biri olarak görülüyor. Grubunda oynadığı ilk maçta Galler deplasmanında 1 0 mağlup olmuştu Letonya. İkinci maçını bizimle oynayacak olan takımın bizden sonraki maçı ise Ermenistan deplasmanı olacak. Letonya’nın bu maçlardan puan çıkarabilmesi beklenmiyor.

Letonya maçı sonrasında ülkeye dönecek olan milli takım 19 Haziran Pazartesi akşamında da Avrupa Şampiyonası Eleme maçlarının 4.süne çıkacak ve Türkiye’de Galler’i ağırlayacak. Galler, grupta milli takımımızın en büyük rakibi konumunda olduğundan bu maç büyük önem arz etmekte ülkemiz adına. Grubun ilk maçında Hırvatistan ile 1 – 1 berabere kalarak iyi bir başlangıç yapan Galler takımı ikinci maçında da Letonya’yı yenerek 4 puana ulaşmıştı. Bizimle oynayacağı maç öncesinde Ermenistan’ı kendi sahasında konuk edecek olan Galler sonrasında ülkemize gelecek pazartesi akşamında A milli takımımızın karşısına çıkacak.