Türkiye Letonya Deplasmanına Çıkıyor

Türkiye A Milli Futbol Takımı, 2024 Avrupa Şampiyonası Eleme grupları maçında, bu akşam Letonya ile deplasmanda karşı karşıya gelecek. A Milli takımda tek hedef galip gelerek zorlu Galler maçı öncesi moral depolamak.

Türkiye

Letonya Grubun En Zayıf Ekibi

Letonya takımı grubumuzun en zayıf ekiplerinden biri. Hatta o kadar ki tüm gruplar içerisinde en zayıf takımlardan biri olarak gösteriliyor Letonya takımı. Takımın en değerli oyuncusu 2.5 milyon avroluk piyasa değeri ile Raimonds Krollis. Kendisi Serie A’da forma giymekte. Takımda değeri 1 milyon avronun üzerinde olan tek bir oyuncu daha var ki o da Vladislavs Gutkovskis. Bir kıyas olması açısından şöyle diyebiliriz ki henüz yeni yeni Türkiye A Milli Takım forması giymeye başlayan Arda Güler’in değeri bile tek başına tüm Letonya A Milli Futbol Takımı’ndan daha fazla.

Letonya, nüfusu yaklaşık 2 milyon civarında olan bir ülke. Ve futbol bu ülke için kesinlikle ilk sıralarda olan bir öncelik değil. O sebeple Türkiye bu akşamki maçın favorisi konumunda. Grupta oynadığı ilk iki maçta 3 puan aldı Türkiye. İlk maçta deplasmanda karşılaştığı Ermenistan’ı yenmeyi başaran takım ikinci maçta ise kendi sahasında karşılaştığı Hırvatistan’a mağlup oldu. Hırvatistan maçındaki mağlubiyetten ziyade oynanan kötü futbol ciddi eleştiri konusu olmuştu. Bu sebeple Letonya deplasmanında alınacak olan rahat ve farklı bir galibiyet teknik adam Stefan Kuntz üzerindeki baskıyı kırabilir.

Stefan Kuntz’un bu akşam nasıl bir kadro tercih edeceği de merak konusu. Enes Ünal’ın yokluğunda Umut Nayır’ı kadroya dahil etmişti Alman hoca. Bu sezonun gerçekten de en çok çıkış yapan oyuncusu oldu belki de Umut Nayır ve milli takımı hak etti. Bu akşam da ilk 11’de şans bulabilir Umut. Forvet konusunda çok da tartışılacak bir şey yok aslında ama stoper tandemi ve orta saha ikilisi konusunda Stefan Kuntz, yine çok ciddi eleştiriler alabilir maçın sonunda eğer beklenildiği kadar kolay bir galibiyet elde edemezse Türkiye milli takımı.

Türkiye İçin Asıl Rakip Galler

Türkiye, Avrupa Şampiyonası eleme gruplarında Hırvatistan, Ermenistan, Letonya ve Galler ile D grubunda yer alıyor Türkiye. Gruplar belli olduğunda Letonya’nın grup sonuncusu olacağı kesin olarak görülüyordu. Grubun liderlik mücadelesinin Hırvatistan ile Türkiye arasında geçmesi bekleniyordu ve Hırvatistan bir adım önde görülüyordu. İşlerin Türkiye için beklendiği gibi gitmediği bir senaryoda ise grup ikinciliği için Türkiye’nin en büyük rakibi Galler olarak görülüyordu kağıt üzerinde. O sebeple bu hafta Türkiye’nin asıl büyük sınavı Galler maçı olacak.

Galler ile Türkiye’de karşılaşacak olan milli takım galip gelerek öncelikle 2.lik yolunda kendini rahatlatmak istiyor. Sonra da elbette Hırvatistan ile liderlik mücadelesi verecek milli takım. Tabii her şeyde önce bu akşam Letonya maçı kazanılmak zorunda.