Türkiye İçin Omuz Omuza

Ülkemizin 6 Şubat 2023 tarihinde yaşadığı büyük deprem felaketinin ardından tüm futbol paydaşlarının katıldığı Türkiye İçin Omuz Omuza etkinliği dün akşam düzenlendi. Futbolun hemen hemen her isminin katıldığı yardım gecesinde depremzedeler için toplam 845 milyon TL bağış toplandı.

Yaraları Hep Birlikte Sarıyoruz

Ülkemiz 6 Şubat 2023 Pazartesi günü sabaha karşı 04.17’de merkez üssü Gaziantep olarak açıklanan ve Kandilli Rasathanesi verilerine göre de büyüklüğü 7.7 olan çok şiddetli bir depremle uyandı. Bu depremin acı sonuçları ile yeni yeni yüzleşmeye başlamıştık ki aynı gün öğle saatlerinde bu kez merkez üssü Kahramanmaraş olan ve Kandilli Rasathanesi verilerine göre de büyüklüğü 7.6 olarak açıklanan ikinci bir deprem yaşandı ülkemizde. Böylesi büyük iki depremin aynı bölgede üst üste olması ne yazık ki çok acı bir bilanço koydu Türkiye’nin önüne. Bazı deprem bilimcilerim bu felaketi karada yaşanmış en büyük deprem diye tanımladı. Yaşanan felaket ne yazık ki acı sonuçlarıyla da Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en acı sonuçlarından birine neden oldu ve ne yazık ki 50 binden fazla insanımız yaşamını yitirdi.

Ne kadar üzülsek de her şeyden önce depremzedeleri yeniden hayata adapte edebilmek ve dahası onların zaruri ihtiyaçlarını karşılayabilmek için ayağa kalkmak zorundayız hep birlikte. Depremin hemen ardından tüm futbol kulüplerimiz depremzedelere gerekli yardımları sağlayabilmek için adeta seferberlik ilan etmişlerdi zaten. Sadece üç büyük kulüp bile şimdiye kadar 300 civarında yardım tırını bölgeye ulaştırdı. Galatasaray kulübü yöneticisi Erden Timur, deprem bölgesinde depo kiralayıp yardımların depremzedelere daha sistemli şekilde ulaştırılması için aracı oldu.

Omuz Omuza

Omzu Omuza Gecesini Acun Ilıcalı Sundu

Futbolun tüm paydaşlarını depremzedeler için bir araya getiren Omuz Omuza etkinliğinin sunuculuğunu Acun Ilıcalı üstlendi. Acun Ilıcalı’nın girişimleri ile Paris Saint Germain takımının yıldızlarından biri olan ve son Dünya Kupası’nda gol krallığı unvanını elde eden Fransız star Kylian Mbappe de geceye görüntülü arama ile katıldı ve destekte bulundu.

Üç büyük kulübün başkanlarının ve kaptanlarının hazır bulunduğu gecede Şenol Güneş ve Fatih Terim de oradaydı. Ayrıca depremin ilk gününden itibaren canla başla mücadele eden ve Hatay’ın simgesi olan iki eski futbolcu Volkan Demirel ve Gökhan Zan da gecede yan yana yer aldılar. Yaklaşık 6 saat süren Omuz Omuza etkinliği boyunca ülkenin her yerinden depremzedelere için bağış yapıldı. Üç büyük kulübün pek çok futbolcusu da yine Omuz Omuza etkinliğinde yer aldı ve ciddi bağışlarla geceye katkı sundu.

Gece boyunca sporda dostluk ve birlik mesajları verilirken üç büyük kulüp başkanının birbirleri ile esprili diyalogları da gecenin yüz güldüren detaylarından oldu. Omzu omuza etkinliği sonunda tamamı depremzedeler için kullanılmak üzere 900 milyon TL’ye yakın bir meblağ toplandı.