Ali Koç Tepki Gösterdi

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı ve Koç Holding yönetim kurulu üyesi Ali Koç düzenlendiği basın toplantısı ise seyirci yasağı kararına tepki gösterdi.

Bildiğin üzere bu hafta tekrar start alacak olan Süper Lig’de Fenerbahçe Kayserispor deplasmanına konuk oluyor ve alınan karar gereğince Fenerbahçe taraftarının maça alınmayacağı açıklanmıştı.

Ali Koç

Ali Koç Basın Toplantısı Düzenledi

Fenerbahçe taraftarına getirilen deplasman yasağı üzerine Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç bir basın toplantısı düzenledi ve çok sert açıklamalar yaptı. Fenerbahçe taraftarının attığı hükümet istifa sloganlarının ardından büyük bir tartışma başlamış ve tribünlerde siyasi sloganlar olmaması gerektiğine dair Türkiye Kulüpler Birliği Vakfı tarafından bir basın açıklaması yayımlanmıştı. Sonrasında Süper Lig’de yer alan tüm spor kulüpleri bu açıklamayı kendi sosyal medya hesaplarından paylaşmışlardı. Ancak olaylar ve tartışmalar burada bitmedi. Kayseri Valiliği aldığı bir karar ile Fenerbahçe taraftarının Kayserispor Fenerbahçe maçına girişini yasakladı. İşte bu yasak kararı üzerine Fenerbahçe Spor Kulübü’nden bir açıklama yapıldı ve Ali Koç’un bir basın toplantısı düzenleyeceği duyuruldu.

Basın mensuplarının karşısına geçen Ali Koç, Fenerbahçe taraftarına ceza kesildiğini ve bunu kabul etmediklerini söyledi. Uzun açıklamalar yapan Ali Koç’un sözlerinden dikkat çeken kısımlar ise şöyleydi;

Hakaret ve küfür olmadığı süre ben saygı duymak zorundayım. Hükümet lehine tezahürat olsaydı 6222 yine işlem yapılacak mı? Hükümet ile devlet kavramlarını ayıralım artık. Size öğretmediler mi yurttaşlık derslerinde, hükümet ve devlet nedir diye? Kalıcı olan devlettir. Hükümetler gelir giderler… Siz nasıl Fenerbahçe’yi vatan haini konumuna getirirseniz getirin. Bir takım şampiyon olduğunda 4 bakan çıkıp fotoğraf çektirince siyaset olmuyor mu? Bir bakan çıkıp inşallah x takım şampiyon olur deyince siyaset olmuyor mu? Sizin yaptığınız kışkırtma… Yapmayın böyle! Çok daha önemli dertlerimiz varken, futbol paydaşları yeni sayfa açmışken, omuz omuza verdiğimiz günlerde yaptığınız çok yanlış. Bütün taraftarlara, diğer kulüplere sesleniyorum. Bugün bize, yarın size olur. Kayserispor ile derdimiz yok. Bunu size kim yaptırdı?”

Ali Koç’un açıklamalarına diğer kulüplerin taraftarlarından da tam destek geldi. Diğer takım taraftarları sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlarda kendi kulüplerinin de bu noktada Fenerbahçe’nin yanında durmasını istediler.

Neler Olmuştu?

Ülkemizin yaşadığı ağır deprem felaketi sebebiyle ligler tatil edilmişti. Sonrasında liglerin yeniden başlatılmasıyla erteleme maçında Fenerbahçe ve Konyaspor takımları İstanbul’da karşı karşıya geldi. Maç sırasında Fenerbahçe tribünlerinden ”hükümet istifa” tezahüratları yükseldi. Aynı slogan ertesi gün oynanan Beşiktaş maçında Beşiktaş tribünlerinde de söylendi. Bunun üzerine Devlet Bahçeli Beşiktaş kulübü üyeliğinden istifa etti ve sosyal medya hesabından da çok sert paylaşımlar yaptı. Kulüp taraftarları da aynı sertlikte karşılık verdiler bu açıklamalara ve ortam gerildi. Sonrasında ise Kulüpler Birliği Vakfı birlik ve beraberlik mesajı veren bir açıklama yayımlamış ama tansiyon düşmemişti.