Türkiye A Milli Takımının Euro 2024 Şansı

Türkiye A Milli Takımı Euro 2024 Elemelerinde Hırvatistan, Ermenistan, Letonya ve Galler ile birlikte D grubunda yer alıyor. Aslında grup maçlarını hiç oynamadan da Euro 2024’e katılma şansı elde edebilirdi ülkemiz zira Euro 2024’ü düzenlemek için aday olan ülkelerden biri de Türkiye olmuştu.

Euro 2024’e Katılacak 24 Takım

Euro 2024 için aday olan ülkemiz ne yazık ki sadece 4 oy alabildi ve buna karşılık Euro 2024’e ev sahipliği yapmaya hakkını elde eden Almanya ise 12 oy aldı ve oylamayı kazandı. Ev sahibi olması sebebi ile eleme gruplarına katılmadan direkt olarak turnuvada kendisine yer bulma hakkı elde etti böylece Almanlar. Almanya haricinde diğer 23 takımdan 3 tanesi UEFA Uluslar Ligi performansına göre turnuvaya davet alacaklar. Daha doğrusu önce Euro 2024 Eleme grubu maçları tamamlanacak, sonra ise bu eleme gruplarında başarılı olup da turnuvaya girmeye hak kazanan 20 takımın dışında kalanlar arasından 3 takım, UEFA Uluslar Ligi performanslarına bakılarak belirlenecek.

Bu sene 24 takımla oynanacak olan turnuvaya katılacak olan 20 takım ise Euro 2024 Elemelerinin ardından belli olacak. 10 grupta ilk iki sırayı alan takımlar turnuvaya katılma hakkı elde edecekler. Grupta oynanan iki maçın ardından Türkiye A Milli Takımı için en emin ol grup ikincisi olarak turnuvaya katılma hakkı elde etmek gibi görünüyor.

Türkiye A milli

Türkiye A Milli Takımı Ve Stefan Kuntz

Eskiden Avrupa Şampiyonası’na sadece 16 takım katılıyordu ve elbette o dönem turnuvaya katılma şansı daha zordu. Şimdi ise turnuvaya katılan takım sayısı artırıldığından Türkiye A Milli Takımı’nın turnuvaya katılma ihtimali elbette ki çok daha fazla. Fakat karılmanın artık geçmişe kıyasla kolay hale geldiği bu tarz turnuvalara katılmak ülkemiz adına yeterli mi işte orası soru işareti.

Senelerden beri sürekli çok iyi bir jenerasyon yakaladığımız söyleniyor ama bu iyi jenerasyonlar bir türlü sahada hayal edilenleri başaramıyorlar ve iyi jenerasyon söylemi kısa süre sonra yerini aslında o kadar da iyi değile bırakıyor senelerdir. Türkiye’de Türkiye Futbol Federasyonu’nun değişmesinin ardından yeni bir yapılanmaya gidilmiş ve Milli Takımlar Sorumlusu Hamit Altıntop‘un önerisi ve isteği ile Alman teknik adam Stefan Kuntz, Türkiye A Milli Takımı’nın başına getirilmişti.

Takımın başına geçtiğinden beri eleştiriler alan Stefans Kuntz, her milli maç sırasında ve sonrasında özellikle de sosyal medyada ciddi eleştirilere maruz kalmakta. Türkiye A Milli Takımı’nın son oynadığı Ermenistan maçı sırasında da yine Alman teknik adamın görevi bırakmasını isteyenlerin sayısı bir hayli fazlaydı sosyal medyada. Stefan Kuntz ile beraber onun en büyük destekçisi olan Hamit Altıntop’a yönelik de ciddi eleştiriler var. Futbolseverlerin çoğu Türkiye A Milli Takımı’nın başında Sergen Yalçın ya da Fatih Terim gibi Türk bir hocayı görmek istiyorlar.