Türkiye’nin Konuğu Hırvatistan

Euro 2024 grup eleme maçları kapsamında ilk maçında Ermenistan’ı deplasmanda 2 1 ile geçen Türkiye’nin bu akşamki rakibi Hırvatistan olacak. Hırvatistan’ı Bursa’da ağırlayacak ola Türkiye A Milli Futbol Takımı, sahaya galibiyet parolası ile çıkacak olsa da aslında beraberlik de bizim için fena bir sonuç olmayacak.

İlk İki Direkt Gidiyor

2024 UEFA Avrupa Futbol Şampiyonası, Almanya’da düzenlenecektir. Turnuva formatı, 24 takımın katılımıyla gerçekleştirilecek. Euro 2024’e katılacak takımları belirlemek için oynanan eleme maçlarında takımlar 10 gruba ayrıldı ve her grupta ilk 2 sırayı alan takım Euro 2024’e direkt katılım hakkı elde etmiş olacak. Bununla birlikte Almanya da ev sahibi kontenjanı ile turnuvada yer alacak. Diğer 3 takım ise eleme gruplarının ardından turnuvaya katılma hakkı el edemeyen takımlar arasından Uefa Uluslar Ligi’nde en başarılı olan üç takımın seçilmesi sayesinde olacak.

Türkiye, elemelerde D grubunda yer alıyor. Gruptaki diğer takımlar ise Galler, Ermenistan, Letonya ve Hırvatistan. Son Dünya Kupası’nda 3. olan Hırvatistan bu grubun da seri başı takımı haliyle de liderliğin en büyük adayı. Grup ikinciliği için Galler ve Türkiye’nin mücadele etmesi beklenirken Ermenistan’ın sürpriz kovalayacağı düşünülüyor. Letonya ise grubun en güçsüz takımı ve ona kimse şans tanımıyor.

Türkiye ilk maçında deplasmanda Ermenistan’ı yenerken Hırvatistan ile Galler de 1 1 berabere kalmıştı. Bu sayede ilk maçların ardından grupta liderliğe yükseldi Türkiye. Bu sebeple bu akşam alacağı bir beraberlik bile Türkiye’nin liderliğinin devamı anlamına gelecek. Bu avantajı, saha ve seyirci avantajı ile birleştirerek iyi bir skor elde etmesini bekliyoruz milli takımımızdan.

Hırvatistan

Hırvatistan Teknik Direktöründen Olay Sözler

Maç öncesi basın toplantısında gazetecilerin karşısına çıkan Hırvatistan teknik direktörü Zlatko Dalic, takımının yaşlı olduğu ve Hırvatistan’ın genç oyuncu çıkaramadığı eleştirisi üzerine uzun ve düşüncüdürücü bir cevap verdi.

“Dünya Kupası’ndan sonra düşüş yaşadığımızı düşünmüyorum. Sadece Dünya Kupası’nda bütün oyuncular son dakikaya kadar bizlerle birlikte oldu. Bazılarının kendi kulüpleriyle problemleri oldu. Oradaki enerji burada da gerçekleşecektir. Yeni oyuncu üretmek çok zor. Biz, 3,5 milyonluk bir ülkeyiz, siz 80 milyon nüfusa sahipsiniz. Sizde daha kolay yeni oyuncu çıkabilir fakat 3,5 milyonluk ülkede her an kaliteli oyuncu çıkması biraz daha zor. Takıma dahil ettiğimiz iki stoperimiz var. Onların yaşları genç. İzlediğimiz genç oyuncular da var. Bu doğrultuda takımımızı yavaş yavaş yenileyeceğiz. Bursa 3 milyonluk bir şehir biz ülke olarak 3,5 milyonuz. Biz Dünya Kupası’nda 3’üncü olduk. Nasıl olduğumuzu siz kendinize sorun.”

Bu sözler sosyal medyada büyük yankı uyandırırken bazıları Hırvat teknik adamı hadsizlikle itham etti. Bazıları ise Zlatko Dalic‘e hak verdi ve öyle soru sorulursa bu cevabı verir yorumunu yaptı. Skor ne olursa olsun bu sözlerin Türk basınındaki etkisi bir süre daha devam edecektir.