Türk Telekom Yeni Koçunu Duyurdu

Bu sezon ULEB Avrupa Kupası ve ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde beklentilerin altında kalan bir performans ortaya koyan Türk Telekom Basketbol, sezon sonunda koçuyla yol ayrımına girmişti. Mavi Beyazlı ekipte gelecek sezona kimin liderlik edeceğinin açıklanması merakla beklenirken yeni koç oldukça heyecan veren bir isim oldu. Fenerbahçe Beko’dan da tanıdığımız ve son olarak NBA temsilcilerinden Utah Jazz’de yardımcı çalıştırıcı olarak görev yapan Erdem Can, Başkent temsilcisinin yeni koçu oldu.

Heyecan Verici Anlaşma

Bu sezon hem ULEB Avrupa Kupası hem de ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde hayal kırıklığına uğrayan Türk Telekom Basketbol gelecek sezona dair iddialı bir anlaşmaya imza attı.

Başkent temsilcisi, NBA’da görev yapan ilk Türk antrenör olan Erdem Can‘ın tanıtım toplantısını, Türk Telekom Genel Müdürlüğü Kültür Merkezi’nde yaptı. Türk Telekom Spor Kulübü Başkanı Yusuf Kıraç, asbaşkan Savtekin Şentürk, genel menajer Önder Külçebaş’ın hazır bulunduğu toplantıda, Erdem Can’la 2 yıllık sözleşme imzalandı.

Türk basketbolunun simge haline gelen isimlerinden biri olan Erdem Can, son olarak NBA temsilcilerinden Utah Jazz’de görev yapmıştı. Fenerbahçe Beko kariyerinde de dikkat çeken bir çalıştırıcı olan Erdem Can’ın Türk Telekom Basketbol’un yeni koçu olması taraftarları da haklı olarak heyecanlandırdı.

Ankara temsilcisi bu sezon yarıştığı alanlarda kendisinden beklenen performansların altında kalmış ve bu nedenle eleştirilerin de odağında yer alan takımlardan biri olmuştu. Gelecek sezon bu başarısızlığı telafi etmeyi hedefleyen Mavi Beyazlı ekibin bu transferi çok değerliydi.

Socrates Dergi’den Uğur Ozan Sulak’ın haberine göre; Türk Telekom ile Erdem Can iki yıllık sözleşme imzaladı. Kontratta gelecek yaz NBA çıkışı bulunuyor. Can, Utah Jazz’dan ayrılan Quin Snyder’ın bir yıl dinlenme ihtimalini gözeterek bu kararı verdi.

Eğer Snyder görevine geri dönerse Erdem Can da istediği takdirde Amerika’ya geri dönebilecek. Bununla birlikte genç çalıştırıcı şu anda da Türk Telekom’un başında olmaktan net bir şekilde gurur duyduğunu net ortaya koyuyor.

Erdem Can’ın Kariyeri

Fenerbahçe’de başantrenör Zeljko Obradovic’in uzun yıllar yardımcılığını yapan Erdem Can, geçen sezon NBA’da görev yapan ilk yardımcı antrenör olmuştu.

Sarı-lacivertlilerle başta THY Avrupa Ligi şampiyonluğu olmak üzere sayısız başarı yakalayan Can, basketbol kariyerine ise başkent Ankara’da başladı. Burada Sümerbank ve Mülkiyespor’da forma giyen Can, basketbolculuk kariyerini noktalamasının ardından Türk Telekom ve Olin Edirne’de yardımcı antrenörlük görevlerinde bulundu. Japonya’da düzenlenen 2006 Dünya Basketbol Şampiyonası’nda Yeni Zelanda Milli Takımı’nın teknik ekibinde de yer alan Erdem Can, Olin Edirne’de başantrenörlük görevi de üstlendi. Obradovic’in yanı sıra Igor Kokoskov’un da Fenerbahçe’de yardımcılığını yapan Can, geçen sezon başında NBA’da Utah Jazz’ın teknik kadrosuna katıldı.

NBA’den dönen Erdem Can, kariyerine Türk Telekom’un başantrenörü olarak devam edecek.