Türk Telekom Avrupa’ya Veda Etti

Bu sezon hem ING Türkiye Basketbol Süper Lig’inde hem de ULEB Avrupa Kupası’nda Ankara’yı ve Türkiye’yi başarıyla temsil eden Türk Telekom Basketbol takımının Avrupa rüyası ne yazık ki istenildiği gibi bitmedi. Grup aşamasında oynadığı son maçlarda vites arttırarak taraftarlara ve basketbolseverlere umut veren Mavi Beyazlı ekip, Son 16 aşamasında oynadığı maçta Cedevita Olimpija Ljubljana ekibine mağlup olarak Avrupa defterini kapatmak zorunda kaldı.

Kötü Son

Bu sezon hem ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde hem de ULEB Avrupa Kupası’nda olabilecek en iyi performansları sergilemek için sahaya çıkan Türk Telekom Basketbol, Son 16 aşamasına kaldığı ULEB Avrupa Kupası’na veda etmenin üzüntüsünü yaşıyor.

Mavi Kaplanlar, Grup Aşamasını başarıyla tamamladıktan sonra turnuvanın dikkat çeken ekiplerinden Cedevita Olimpija Ljubljana ile eşleşmişlerdi. Bu eşleşmeden galip ayrılarak adını bir üst tura yazdırmayı hedefleyen Ankara temsilcisi adına işler hiç iyi gitmedi.

Savunma konusunda baştan sona problemli bir maç geçiren Türk Telekom Basketbol, bu durumun bedelini de rakibine 93-80 mağlup olarak ödemek zorunda kaldı. Mavi Beyazlı takımın tek maç üzerinden oynanan bu müsabakada mağlup olması aynı zamanda Avrupa hayallerine de veda etmesi anlamına geldi.

Henrik Rodl yönetimindeki Ankara temsilcisi, grup aşamasında Ankara’da konuk ettiği turnuva favorisi Partizan’ı mağlup ederek büyük ses getirmişti. Eski Fenerbahçe Beko koçu Zeljko Obradovic’in çalıştırdığı Sırp temsilcisi karşısında alınan galibiyet aynı zamanda takımın özgüvenini de arttırmıştı.

Ancak bu rüya fazla süremedi ve Türk Telekom turnuvaya veda etmek zorunda kaldı.

Lige Geri Dönüş

Son 16 etabında lige veda eden Telekom’un önünde şimdi tamamlanması gereken TBSL maçları var. Ankara temsilcisi 12 galibiyetle ligin 11. sırasında yer alıyor. Mavi Kaplanların biri erteleme, ikisi normal sezonun maçları olmak üzere toplamda üç maçı kaldı ve takım kalan tüm maçlarını kazanması halinde 15 galibiyete ulaşarak ligdeki iddiasını sürdürecek.

Bu bağlamda artık elindeki tek hedef olan ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’ne biraz da moral bozukluğuyla da olsa odaklanan Türk Telekom Basketbol adına Avrupa macerasının yine de kötü geçmediğini dile getirmekte fayda var.

Takım sezon ortasında koç değişikliğine gitmesine rağmen bu duruma iyi bir reaksiyon verdi ve grup aşamasında bahsi geçen Partizan maçı gibi pek çok maçta fark yaratmayı başardı. Bu bütçeyle olabilecek en iyi işleri yapmaya çalışan Mavi Beyazlı kulüp adına Avrupa alışkanlığının oluşturulabilmesi de oldukça değerli.

Ankara temsilcisi geriye kalan lig maçlarından alabileceği en iyi sonuçları almak hedefinde olacak. Bu sayede bahsedildiği gibi ligdeki iddiasını sürdürmeyi hedefleyecek olan Türk Telekom Basketbol’un geriye kalan maçlarda da işinin hiç kolay olmayacağını ve takımın yine oldukça zorlu maçlara çıkacağını hatırlatmakta da fayda var.