Türk Telekom Koltuğu Koruma Peşinde

Ankara’nın basketboldaki temsilcisi Türk Telekom Basketbol ULEB Avrupa Kupası A Grubu mücadelesinde son haftalarda aldığı başarılı sonuçlarla birlikte gruptan çıkmayı garantiledi. Ankaralı basketbolseverlerin şehirde oynanan maçlara yoğun rağbet gösterdiği Avrupa mücadelesinde şu an bulunduğu 6’ıncı sırayı korumayı hedefleyen Mavi Kaplanlar, bu bağlamda oldukça önemli bir maça çıkacaklar. Alman temsilcisi Hamburg’u Ankara’da konuk edecek olan takım, eğer bu maçtan galip ayrılırsa hedefine de ulaşmış olacak.

Prestij ve Strateji

Bu sezon hem ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde hem de ULEB Avrupa Kupası’nda Ankara’yı temsil eden Türk Telekom Basketbol, ULEB Avrupa Kupası mücadelesinde istediklerine ulaşmayı başarmıştı.

Turnuvanın A Grubu’nda mücadele eden Mavi Beyazlı takım, son haftalarda gösterdiği başarılı performans sayesinde gruptan çıkmayı garantiledi ve bu durum Ankaralı basketbolseverleri oldukça mutlu etti.

Bununla birlikte 6 Nisan tarihinde oynanacak müsabakada Alman temsilcisi Hamburg’u Ankara Spor Salonu’nda ağırlayacak olan Mavi Kaplanlar için bu maçın önemi yüksek. Zira takımın hem prestijini koruyabilmesi hem de bulunduğu 6’ıncı sırada yola devam edebilmesi adına bu maçtan kesinlikle galip ayrılması gerekiyor.

Takım son haftalarda oynadığı maçlarda vitesi yükselterek istediği sonuçlara gitmek konusunda ciddi bir mesafe kat etti. Ankaralı basketbolseverlerin özellikle iç sahada oynanan maçlarda takımlarını yalnız bırakmıyor olmalarının da bu başarıda gerçekten katkısının yüksek olduğunu dile getirmek yanlış olmaz.

Türk Telekom’un bu maç öncesi oynadığı 15 maçta 7 galibiyeti bulunurken, konuk Hamburg’un da 6 galibiyeti bulunuyor. Bu maçtan galip ayrılacak taraf direkt olarak 6’ıncı sırada grubu bitirmiş olacak.

Uzatmalı Galip

Bununla birlikte takımın yakaladığı ivmenin ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’ne de yansıdığını belirtmeden geçmemek lazım. Lig’in 26’ıncı haftasında Denizli temsilcisi Merkezefendi Belediyesi Denizli Basketbol ekibine konuk olan Türk Telekom bu maçtan da galibiyetle ayrılmayı başaran taraf oldu.

İki takım arasında nefes kesen mücadelenin normal süresi 83-83 eşitlikle sona erince maçın galibi uzatma çeyreğinde belli oldu. Uzatma çeyreğinde daha az hata yapan Türk Telekom Basketbol bu sayede deplasmandan galibiyetle dönmeyi de başardı.

Aubrey Dawkins attığı 30 sayı ile Ankara takımının en çok skor üreten oyuncusu olurken maçın en çok skor üreten ismi Merkezefendi Belediyesi Denizli Basketbol forması giyen Eugene Anthony German oldu. Başarılı oyuncu attığı 34 sayıya rağmen takımına galibiyeti getirmeyi başaramadı.

Türk Telekom Denizli temsilcisi karşısında aldığı galibiyetle birlikte 25 maçta 11 galibiyet ve 14 mağlubiyete ulaşmış oldu. Bu sayede 11’inci sıradaki yerini koruyan Ankara temsilcisi, rakibi karşısında zorlanmış olsa da galibiyete giderek ligi de önemsediğini gösterdi.

Ligde aldığı galibiyetle morallenen Türk Telekom Basketbol adına artık Avrupa mücadelesinin vakti yaklaştı ve takımın bu maçtan galip ayrılması ivmenin de artmasını sağlayacaktır.