Türk Telekom Son Nefeste

Bu sezon hem ULEB Avrupa Kupası hem de ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde sancılı dönemler geçiren Türk Telekom Basketbol, Avrupa Kupası’nın 15’inci haftasında A grubunun son sırasında yer alan Trento’yu konuk etti. Ankara temsilcisi zayıf rakibi karşısında oynadığı maçta rakibinin mücadelesi karşısında bozguna uğramasına rağmen son çeyrekte gösterdiği azim ve odaklanma sayesinde parkeden galip ayrılmayı başardı.

Düşe Kalka

Bu sezon ING Türkiye Basketbol Süper Ligi ve ULEB Avrupa Kupası’nda eşzamanlı olarak mücadele eden ve bu mücadelede büyük ölçüde beklentilerin de altında kalan Türk Telekom, 22 Mart Salı günü Ankara Spor Salonu’nda Trento’yu konuk etti.

Grup aşamasının 15’inci haftasında oynanan maçta iki takımın da kronik sorunlarını aşmak konusunda zorlanmaya devam ettikleri görüldü. Türk Telekom bu maçtan önce 6 galibiyet ve 8 mağlubiyete sahipken Trento’nun sadece 1 galibiyeti ve 13 mağlubiyeti bulunuyordu.

İlk çeyrekte çok daha iyi olan taraf ev sahibi takımdı. Mavi Kaplanlar özellikle Jayjay’in pota altı oyunları sayesinde Trento’yu bunaltmak üzerine oyunlar kurdular. Bununla birlikte Trento’nun da temsilcimizi zorladığını belirtmekte fayda var.

İkinci çeyrekte ise Trento ilk çeyreğin son dakikalarında yakaladığı ivmeyi daha iyi yansıttı. İki takımın da hızlı geçişlerle rakip potaya gitmeyi hedeflediği çeyrekte Türk Telekom adına gelen sayıların maçın geri kalanına dair kırılmalar yaratmasının da oldukça önemli olduğu sonradan anlaşıldı. İlk yarı biterken Türk Telekom üstünlüğü söz konusuydu ancak Ankaralı taraftarların ağzında kalan tat pek de iyi değildi.

İkinci yarıda korkulan gerçekleşti ve maç boyunca ribaunt konusunda yaşayan Türk Telekom’un bu durumu artık Trento tarafından daha iyi değerlendirilebilen bir hale geldi. Hâl böyle olunca da İtalyan temsilcisi öne geçti ve final çeyreğine Trento üstünlüğüyle gidildi.

Son çeyrekte ise Türk Telekom’un gösterdiği odaklanmaya ve azme şapka çıkarmak gerekir. Ankara ekibi taraftarın da yoğun desteği sayesinde rüzgârı arkasına aldı. Maçın ortalarında önce sayı üstü fauller bulan Türk Telekom sonra da sportmenlik dışı faul kararının alınmasıyla birlikte İtalyan temsilcisini oyundan düşürdü ve sahadan 82-75 galip ayrılarak 15’inci maçında 7’inci galibiyetini aldı.

Maçın Rakamları

Çok iyi bir taraftar desteğinin olduğu maçta Türk Telekom adına en çok sayı atan isim 17 sayı ile Aubrey Dawkins oldu. Başarılı oyuncu aynı zamanda sahanın en çok skor üreten ismiydi.

Jared Terrrel ve Anthony Clemmons da 13 sayı atarak takım arkadaşlarına destek oldular. Trento’da ise Toto Forray 12 sayı, Cameron Reynolds 13 sayı ve Jordan Caroline 15 sayı atmış olsalar da takımlarını galibiyete taşıyamadılar.

Bu sonuçla birlikte Türk Telekom grupta işleri daha da karışık hale getirirken Trento adına olumlu anlamda değişen bir şey olmadı ve takım son sırada kalmaya devam etti.