TFF 1. Lig’e Genel Bakış

TFF 1. Lig’de geride bıraktığımız hafta sonunda oynanan maçlarla birlikte 16. hafta geride kaldı. Ligin ara vermesine 2 hafta kala lig de sezon başında beklenildiği gibi şekillenmeye başladı. Oysaki sezon başındaki tahminlerin pek çoğunun sezonun başlamasıyla birlikte haksız çıktığı bir görüntü vardı ligde ama tecrübeli otoritelerin pek çoğu haftalar geçtikçe mevcut görünümün değişeceği konusunda hemfikirdi.

tff 1.

Sezon Öncesi Beklentiler

2022 23 futbol sezonu öncesinde TFF 1. Lig takımlarından bazıları TFF 1. Lig için oldukça iyi kadrolar oluşturdular ki bu takımların başında da şüphesiz Samsunspor geliyor. Hatta o kadar ki sezon başlamadan önce Karadeniz ekibi için Süper Lig seviyesinde kadro kurdu yorumları yapılıyordu. Kadro değeri olarak bakıldığında da Samsunspor takımı TFF 1. Lig’in en pahalı kadrosuna sahip. Ancak sezon Samsunspor için iyi başlamadı. Kötü sonuçların ardından ise fazla beklemedi Samsun camiası ve henüz ilk haftalarda hocası Bayram Bektaş ile yolları ayırarak takımın başına Hüseyin Eroğlu’nu getirdi. Bu değişikliğin ardından yavaş yavaş formunu yükselten takım geride bıraktığımız haftada aldığı görkemli Denizlispor galibiyeti ile birlikte ligde 2. sıraya yükseldi ve haftayı TFF 1. Lig ikincisi olarak kapattı.

Samsunspor gibi iddialı olan bir diğer takım da Rizespor’du sezon öncesinde. Onlar da tıpkı Samsunspor gibi çok iddialı, geniş ve pahalı bir kadro ile girdiler sezona. Sezona kötü başlayan Rizespor ilk haftalardan itibaren kolay kolay maç kaybetmeyeceğini gösterse de bitiricilik konusunda ciddi sıkıntılar yaşıyordu. Son vuruşlarda biraz toparlanma ile birlikte üç puanlar gelmeyi başladı Rize takımında, haliyle de takım üst sıralara doğru tırmandı. Son oynadıkları maçta ligin güçlü ekiplerinden Pendikspor karşısında son dakikada yedikleri golle 2 puan bırakmış olsalar da bir ara orta sıralarda olan takım şu an ligin 3. durumunda ve hedef hala şampiyonluk.

TFF 1. Lig’de Eyüpspor İlk Yarının Lideri

Eyüpspor da hem kadro derinliği hem de kadro değeri olan Samsunspor ve Rizespor gibi ligin iddialı ekiplerindendi. Onların toparlanma ve form tutma süreci Samsunspor ve Rizespor takımlarına kıyasla çok daha kısa sürdü. 10. haftadan itibaren zirveye ortak olan takım sonrasında aldığı galibiyet serileri ile zirveyi ele geçirdi ve dahası puan farkını da açmaya başladı.

Samsunspor, Rizespor ve Eyüpspor üçlüsünden ikisinin ligin sonunda ilk iki sırayı alarak direkt Süper Lig’e çıkmasına kesin gözüyle bakılıyor. Şu an Eyüpspor takımı çok avantajlı görünse de unutmamak gerekiyor ki Rizespor ve Samsunspor çok daha geç form tutular dahası bu iki takım da Süper Lig geçmişi olan çok köklü camialar. Haliyle ligin ikinci yarısına stresin artığı, düşme korkusu nedeniyle maçların daha zor hale geleceği dönemde tecrübeleri ile Eyüpspor karşısında avantajlı konuma geçebilirler. Görünen o ki bu üçlüyü sezon sonuna kadar çekişme içerisinde izleyeceğiz.