Dünya Kupası 6 Aralık Programı

Katar 2022 Dünya Kupası, 6 Aralık tarihinde oynanacak iki maçla son 16 maçlarını tamamlanacak ve tüm çeyrek finalistler belli olacak. Dünya Kupası’nın formatı gereği üst turlar için Uefa organizasyonlarında alıştığımız gibi kura çekimi olmadığından bugün maçların ardından çeyrek finaldeki eşleşmelerin tamamı da belirlenmiş olacak. Bu sayede yarı finalde kimlerin kimlerle karşılaşma ihtimali olduğunu da net şekilde görüp değerlendirebileceğiz.

Dünya Kupası

Dünya Kupası 6 Aralık Maçlarında Cristiano Ronaldo Sahne Alacak

Dünya Kupaları her zaman özeldir ve her zaman kendi hikayelerini yaratmışlardır. 2022 Katar Dünya Kupası da kendi içerisinde pek çok hikaye barındırıyor. Bunlardan birisi Ballod d’Or sahibi Karim Benzama’nın sakatlanıp Fransa kadrosundan çıkarılması ve bunun sonucu olarak da Kylian Mbappe’nin Fransa’nın en büyük yıldızı konumuna gelmesi. Turnuvanın en büyük üç favorisi olan Brezilya, Arjantin ve Fransa’nın en önemli üç oyuncusu olann Neymar (Brezil), Lionel Messi (Arjanrin), Kylian Mbappe’nin (Fransa) PSG’de takım arkadaşı olması dahası Neymar ve Messi’nin Barcelona geçmişleri sebebiyle çok yakın arkadaş olamalarına karşılık Mbappe’nin de çocukluğundan itibaren Cristiano Ronaldo hayranı olması kupanın bir başka özel hikayesi.

Tabii bir de Messi ve Ronaldo rekabeti var. 2022 Dünya Kupası, dünya futbol tarihinin gördüğü en özel oyunculardan ikisi olan bu yıldızların da son kupası ve Portekiz bugünkü maçını kazanırsa tıpkı Arjantin gibi çeyrek finale çıkacak. Dolayısıyla hem Arjantin hem de Portekiz’in finale çıkmak için önünde sadece iki maç kalacak. Yani bu iki süper starın Dünya Kupası kariyerlerine birbirlerine karşı rakip olarak finalde noktalama ihtimalleri var ki bütün dünya da böyle bir şeyi hayal ediyor zaten. Ama bunun için öncelikle Portekiz’in çeyrek finale kalması gerekiyor. Bu amaçla bugün İsviçre karşısına çıkacak Cristiano Ronaldolu Portekiz takımı. Maçın mutlak favorisi olarak Portekiz gösteriliyor. Ve Portekiz olur da çeyrek finale kaşırsa rakibi de ya İspanya ya da Fas olacak.

İspanya Fas Maçında Favori İspanya

Katar 2022 Dünya Kupası 6 Aralık programının diğer maçında ise İspanya Fas ile karşı karşıya kalacak. Tek maç eleme usulü üzerinden oynanacak olan son 16 maçında 90 dakika sonunda eşitlik bozulmazsa önce uzatma dakikalarına sonra da penaltı atışlarına geçilecek. Maçın favorisi olarak İspanya gösterilse de Fas da grup aşamasında ortaya koyduğu performansla hem herkesi şaşırttı hem de ciddi bir rakip olduğunu gösterdi. Bugün de İspanya’nın Fas karşısındaki işi hiç kolay olmayacak. Günün her iki maçında da tut atlayan taraflar Dünya Kupası çeyrek finalinde birbirleri ile eşleşecekler. Aslında gruplarda ilk maçlar oynandığında İspanya kupanın 4. favorisi olarak gösterilmişti ama sonradan aynı güçlü oyunu sürdüremediler. Yine de Fas karşısında favori olan onlar. Ancak diğer maça kıyasla İspanya Fas maçı daha ortada bir maç olarak görülüyor.