Tete Galatasaray İçin Türkiye’de

Galatasaray, Shakhtar Donetsk’in Brezilyalı yıldız kanat oyuncusu Tete ile kesin olarak anlaşma sağladı ve oyuncuyu Türkiye’ye getirdi. Brezilyalı sağ kanat oyuncusu Fenerbahçe ile de anılmış hatta sarı lacivertli kulüp oyuncu ile ilgilenmediğine dair bir açıklama yayımlamıştı. Brezilyalı sağ kanat oyuncusunun ayrıca Ukrayna kulübü Shakhtar Donetsk ile arasında sözleşme sorunları da var ve dosya FIFA’da. Bu anlamda kimilerine göre Galatasaray, Tete transferi ile bir kumar oynadı.

Tete

İlgimiz Yok Açıklaması

Fenerbahçe kulübünün Tete ile ilgilendiğine dair bazı haberler yer almıştı basında, o dönem sarı lacivertli kulüp olumlu ya da olumsuz bir yorum yapmamıştı. Ancak sosyal medyada oyuncun ile Galatasaray’ın da ilgilendiği haberleri çıktığında Fenerbahçe kulübünden Tete için resmi bir açıklama geldi. Fenerbahçe Twitter hesabından da paylaşılan açıklama şöyleydi;

Futbolcu ve ekibi, geçtiğimiz günlerde Türkiye ziyaretinde bulunmuşlardır. Bu ziyaret esnasında adı geçen oyuncu, menajerleri tarafından kulübümüze önerilmiştir. Kulübümüz muhtemel transfer ihtimaline istinaden şartları sorgulamış ancak yapılan hukuki, finansal ve teknik değerlendirmeler sonucunda oyuncunun transferinin tarafımıza uygun olmadığı kanaatine varılmıştır.”

Bu açıklamanın ardından pek çok Galatasaray taraftarı transferin gerçekleştiği yorumlarını yaptı. Zira daha birkaç gün önce W. Zaha transferinde Galatasaray’dan büyük bir transfer çalımı yemişti Fenerbahçe ve Zaha’nın Galatasaray’a transferine Fenerbahçe taraftarı da büyük tepki göstermişti. Zaha ile Fenerbahçe haftalardır görüşüyordu ve Galatasaray’ın devreye girip bir gecede transferi nihayete erdirmesi asrın transfer çalımı olarak yorumlandı. Bu olay bu kadar tazeyken Fenerbahçe kulübünden yapılan Tete açıklaması ikinci bir transfer çalımı söyleminin engellemek için yapıldı diye yorumlandı ve Tete ile Galatasaray’ın kesin olarak anlaştığı düşünüldü ki bu düşünce de doğru çıktı ve Brezilyalı Tete, Galatasaray için Türkiye’ye geldi.

transfer çalımı

Tete İle İlgili Hukuki Bir Süreç Var

Brezilyalı kanat dün gece ülkemize Galatasaray’a imza atmak için geldi ve artık Tete kesin olarak Galatasaray’ın futbolcusu oldu diyebiliriz. Ne var ki Tete ile ilgili bazı sorunlar yaşayabilir Galatasaray takımı. Galatasaray, Tete için herhangi bir kulübe bonservis bedeli ödemeyecek zira oyuncu, Ukrayna kulübü Shakhtar Donetsk ile sözleşmesini tek taraflı olarak feshetti ve bonservisini eline aldı. Ancak bu fesihle ilgili bazı iddialar söz konusu. Ukrayna kulübü feshin geçerli bir fesih olmadığı iddiası ile konuyu FIFA’ya taşıdı.

Galatasaray ise bu süreçte hukukçularına danıştı ve bu transferde bir engel görmedi. Yine de Brezilyalı oyuncunun FIFA’da bir dosyası mevcut artık ve bu sebeple Galatasaray, Brezilyalı yeni transferi için lisans istediğinde bu lisans verilmeyecek sarı kırmızılı takıma. Ancak devamında geçici lisans başvurusu ile geçici bir lisans temin edilecek oyuncu için ve Tete Galatasaray forması ile maçlara çıkabilecek. Ne var ki diğer yandan oyuncunun dosyası da görüşülmeye devam edecek ve çıkacak olumsuz bir kararda sarı kırmızılı kulüp tazminat tehlikesi ile karşı karşıya bu transfer sonrasında.