Bir Transfer Çalımı Daha Geliyor

Zaha transferinde Fenerbahçe’ye büyük bir çalım atan Galatasaray şimdi ikinci bir transfer çalımı için hazırlanıyor. Brezilyalı sağ açık Tete, Galatasaray ile imza aşamasına geldi. Fenerbahçe Tete ve menajerleri ile görüşmüş ama anlaşma sağlayamamıştı. En azından basında çıkan haberler böyleydi fakat oyuncunun Galatasaray ile anlaştığı haberlerinin ardından Fenerbahçe kulübünden resmi bir açıklama geldi.

transfer çalımı

Fenerbahçe’den Tete Açıklaması

Fenerbahçe kulübü, basında çıkan Tete haberlerinin ardından resmi sitesinden bir açıklama yayımladı ve bunu resmi Twitter hesabından da paylaştı;

“Futbolcu ve ekibi, geçtiğimiz günlerde Türkiye ziyaretinde bulunmuşlardır. Bu ziyaret esnasında adı geçen oyuncu, menajerleri tarafından kulübümüze önerilmiştir. Kulübümüz muhtemel transfer ihtimaline istinaden şartları sorgulamış ancak yapılan hukuki, finansal ve teknik değerlendirmeler sonucunda oyuncunun transferinin tarafımıza uygun olmadığı kanaatine varılmıştır.”

Bu açıklama, Galatasaray’ın oyuncunun transferini bitirmesinden daha önce gerçekleşti ve sosyal medyada bu transferi gören Galatasaray taraftarları oyuncu ile kesin olarak anlaşma sağlandığına ikna oldu. Fenerbahçe ile Galatasaray daha önce Zaha transferinde karşı karşıya gelmişti. Bilindiği gibi Fenerbahçe takımı Zaha ile yaklaşık 2 aydır görüşüyordu ve bu transferde ciddi bir mesafe kat edildiği söyleniyordu. Galatasaray takımı ise bu transferi bir gecede bitirdi. Hatta başta Galatasaray taraftarları bile inanamadı bu transfere. Detaylar ortaya çıktığında anlaşıldı ki Fildişili oyuncuyu ikna eden iki faktör Uefa Şampiyonlar Ligi ve Didier Drogba’ydı.

Bilindiği gibi Didier Drogba bir dönem Galatasaray forması da giyen bir dünya futbolu efsanesi. Fildişi tarihinin tartışmasız en iyi oyuncusu olan Didier Drogba, Premier Lig tarihinin de en iyi futbolcularından biri olarak kabul ediliyor ve Fildişili her futbolcu da onu idol olarak görüyor. Didier Drogba, Zaha’ya Galatasaray’a gitmesini söyleyince, Galatasaray da iyi bir teklifle oyuncuya gidince bu transfer bir gece de tamamlandı ve ülke basınımızda da asrın transfer çalımı olarak yorumlandı bu hamle. Fenerbahçe benzer bir duruma mahal vermemek için Tete konusunda açıklama yaptı ama Galatasaray taraftarı nezdinde bu açıklama sadece coşkuyu artıran bir unsur oldu bu transfer bazında.

Zaha

Bu Transfer Döneminin Söylemi; Transfer Çalımı

Transfer çalımı söylemi bu transfer döneminde çok sık duyduğumuz bir söylem. Her ne kadar Zaha transferi ile doruk noktasına çıksa da aslında geçmiş transfer dönemlerinde de çok duyduk bu deyim. Örneğin İrfan Can Kahveci ya da Vedat Muriq isimleri Galatasaray ile birlikte yazılıyordu uzun süre basında ama bu iki oyuncuyu da kadrosuna katan takım Fenerbahçe olmuştu. O dönemde de bu iki isim transfer çalımı diye adlandırılıyordu. Ancak Zaha olayı elbette daha fazla ses getirdi çünkü Fenerbahçe’nin haftalardır Zaha ile görüştüğü biliniyordu ve sarı lacivertli taraftarlar da dört gözle bu transferi bekliyordu. Ama Galatasaray bu transferi bir gecede bitirdi ve transfer çalımı söylemi en çok bu transfer için kullanıldı.