Stefan Kuntz Gemileri Yaktı

Türkiye A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Stefan Kuntz, Japonya karşısında alınan 4 – 2’lik mağlubiyetin ardından adeta gemileri yaktı. Bazı oyuncuların takıma yüzde yüzünü vermediklerini iddia eden Alman hocanın bu sözleri sosyal medyada adeta infial yarattı. Alman teknik adam ile yolların ayrılmasına ise artık kesin gözüyle bakılıyor spor kamuoyunda.

Japonya Ezdi Geçti

2024 Avrupa Şampiyonası Elemelerinde D grubunda yer alan Türkiye A Milli Futbol Takımı, ilk maçında Ermenistan’ı deplasmanda 2 – 1 yenmiş ama oynadığı oyunla çok eleştirilmişti. Devamında içeride Hırvatistan karşısına çıkan Türkiye A Milli Futbol Takımı berbat bir futbolun ardından 2 – 0 mağlup oldu Hırvatistan’a ve aslında bu maçta grubun liderinin kim olacağı da anlaşılmış oldu.

Hırvatistan önünde alınan kötü mağlubiyete rağmen Türkiye A Milli Futbol Takımı’nın bu gurubu 2. sırada tamamlayarak 2024 Avrupa Şampiyonası’na katılacağına kesin gözüyle bakılıyordu. Milli takım grubun üçüncü maçında grubun en zayıf takımı olan Letonya ile deplasmanda karşı karşıya geldi. Farklı bir galibiyetin umulduğu bu maçta son 20 dakikayı 10 kişi oynayan Letonya karşısında galibiyeti son saniye golü ile elde etti. 3 puan alınmış olsa da oynanan oyun yine çok büyük hayal kırıklığı yarattı ve Stefan Kuntz’un istifası istendi ancak Türkiye Futbol Federasyonu Alman hocanın arkasında durdu ve özellikle de Hamit Altıntop adeta kol kanat gerdi Stefan Kuntz’a.

Galler maçının kazanılması ile sular biraz durulsa da Ermenistan ile Türkiye’de 1 – 1 berabere kalınınca ile tüm tartışmalar yeniden ve üslup da sertleşerek kaldığı yerden devam etmeye başladı.

Stefan Kuntz

Stefan Kuntz: ”Sahanın ortasında cevap verilir.”

Ermenistan maçının ardından Japonya ile oynanan ve 4 – 2 kaybedilen maç sonrası tüm spor kamuoyu hocaya ve takıma çok sert eleştiriler yöneltim hocanın istifasını isterken bu kez Stefan Kuntz da çok sert bir basın toplantısı ile oyuncuları suçladı. Stefan Kuntz şunları söyledi Japonya maçının ardından;

”Benim sorumluluk alanım kesinlikle oyuncular, ben oyuncularımdan bazı şeyleri bekleyebilirim. Fakat oyuncularımın da A milli forma için yüzde yüzlerini verecek seviyeye kendilerini getirmeleri gerekiyor. Ben milli oyuncuydum böylelikle Almanya’da oynadım, ben eğer bir Alman hoca olarak Türk Milli Takımı’nın başında kenarda bekliyorsam bu maçları kesinlikle kazanmak istediğim için oradayım. Tüm teknik ekibimle beraber çok fazla efor sarf ediyoruz, analizler yapıyoruz. Çünkü tek hedefimiz, Türk Milli Takımı’nı geliştirmek. Bunun için de gururluyuz. Gerçekten en çok canımı acıtan konu, eğer oyuncular kendileri için yüzde yüzünü vermeye razı değillerse en çok canımı o acıtıyor. Sahanın ortasında cevap verilir, röportajlarda değil.”

Bu sözlerin sonrasında artık Stefan Kuntz ile yola devam etmenin imkansız olduğu konusunda hemfikirdi spor kamuoyu ve şimdi merak edilen yolların istifa ile mi yoksa karşılıklı anlaşılarak mı ayrılacağı.