Şampiyonlar Ligi Son Hafta Maçları

Avrupa’nın kulüpler bazındaki en büyük kupası olan UEFA Şampiyonlar Ligi grup maçlarında son haftaya girildi. Pek çok grupta üst sura çıkanlar belli olsa da son maçlar, UEFA Avrupa Ligi’ne gidecek takımların belirlenmesinde ve üst turdaki eşleşmelerde oldukça önem arz ediyor.

Şampiyonlar Ligi

UEFA Şampiyonlar Ligi Günün Programı

Porto – Atletico Madrid: Porto gruptan çıkmayı zaten garantiledi. A. Madrid ise büyük hayal kırıklığı yarattı ve UEFA Avrupa Ligi’ne kalabilmek için Leverkusen ile yarışıyor. Diğer yandan Porto kazanırsa, Club Brugge’un puan kaybı halinde gruptan lider çıkacak. Ev sahibi Porto mutlaka kazanıp diğer maçın skorunu bekleyecektir grup liderliği için.

Leverkusen – Club Brugge: Porto ve Club Brugge gruptan çıkmayı zaten garantilediler ama grubun liderinin kim olacağı altıncı maçların ardından belli olacak. Diğer yandan grupta Avrupa Ligi’ne katılabilmek için Leverkusen ve A. Madrid arasında da üçüncülük mücadelesi devam ediyor. Leverkusen evinde yenilmeyecek ve diğer maçın skorunu bekleyecektir.

Beyern Münih – Inter: Bayern Münih’in grupta kimseye acımadığını gördük. Bu maçta Inter’in de kaderi Almanya deplasmanına giden diğer takımlardan farklı olmayacaktır. Bayern Münih, grup liderliğini garantilemiş olsa da bu maçı hafife almaz, diğer yandan Inter de zaten gruptan 2. olarak çıkmayı garantiledi.

Viktoria Plzen – Barcelona: Barcelona grupta 3. olarak çok ama çok büyük bir hayal kırıklığı yaratsa da grubun zor olduğunu da kabul etmek gerek. Elbette Barcelona eski günlerinden uzakta ama Bayern Münih’in liderliğinin zaten beklendiği grupta Inter yerine başka bir takım olsa Barcelona da gruptan çıkardı. Bu maçta ev sahibinin Barcelona karşısında hiç şansı yok.

Rangers – Ajax: Napoli ve Porto’nun gruptan çıkmayı garantilediği A Grubu son maçında grupta 0 çeken Rangers, Ajax’ı konuk edecek. Ajax yenilmeyecek ve UEFA Avrupa Ligi’ne gitmeye hak kazanacaktır.

Liverpool – Napoli: İlk maçı Napoli farklı kazandığı için ikili averaj Napoli’den yana. Liverpool ligde de kötü gittiğinden tek tutunduğu dal UEFA Şampiyonlar Ligi. Bu maçı bir şekilde kazanır Liverpool ama ikili averajı eline alacak skoru bulması zor görünüyor.

Düğümün Çözülmediği Grup

UEFA Şampiyonlar Ligi’nde grupların son maçları oynanıyor olsa da D grubunda hiçbir şey belli değil. Dört takımın da gruptan çıkma şansı sürüyor. Şu an 6 puanla grubun son sırasında yer alan Marsilya takımının gruptan lider çıkma ihtimali bile var.

Marsilya – Tottenham: Marsilya kazanırsa diğer maçın skorundan bağımsız olarak gruptan kesinlikle çıkacak. Diğer maçın berabere bitmesi Marsilya’yı lider yapar. Tottenham kazanırsa diğer maça bakmadan lider olarak çıkar ve Marsilya da grup sonuncusu olur.

S. Lizbon – E Frankfurt: Kazanan direkt olarak gruptan çıkacak. Eğer grubun diğer maçı berabere biterse bu maçın galibi gruptan lider olarak çıkacak.