Ömer Faruk Yurtseven Konuştu

Euro Bakset 2022 geride kaldı ama tartışmaları hala devam ediyor. Türkiye A Milli Basketbol Takımı kendisi adına kötü bir turnuvayı geride bırakırken takıma katılmadığı için eleştirilerin hedefinde olan Ömer Faruk Yurtseven yaşananlar hakkında konuştu.

Ergin Ataman Bir Daha Gelemez Demişti

NBA takımlarından Miami Heat forması giyen 24 yaşındaki Ömer Faruk Yurtseven, Ergin Ataman tarafından Euro Basket 2022 için Türkiye A Milli Basketbol Takımı kadrosuna davet edilmiş ancak bu davete icabet etmemişti. Sonrasında Ergin Ataman’ın açıklamalarına göre Mehmet Okur aracılığı ile kendisiyle tekrar temasa geçilip takıma gelmesi istendi. Ergin Ataman, hazırlık maçlarının ardından bir kez daha Ömer Faruk Yurtseven’i kadroya davet etti. Hazırlık maçlarında Türkiye A Milli Basketbol Takımı’nın pota altında sert bir uzun eksiği dikkat çekti.

Ergin Ataman o dönem yaptığı açıklamalarda Ömer Faruk Yurtseven gibi bir oyuncunun mevcut takım ve sistemde çok önemli bir parça olabileceğini ve bunun, oyuncunun kariyerine de çok ciddi katkı sunacağını düşündüğünü ve Mehmet Okur vasıtası ile oyuncuya haber gönderildiği ama Ömer Faruk Yurtseven’in hiçbir şekilde kendilerine dönüş yapmadığını belirtti. Ergin Ataman, Ömer Faruk Yurtseven’in çok iyi bir oyuncu olduğunu ama Türkiye A Milli Basketbol Takımı’nın da bir oyuncunun canı isteyince gelip canı isteyince reddedemeyeceği bir kurum olduğunu ve bu saatten sonra Türkiye A Milli Basketbol Takımı kapılarının Ömer Faruk Yurtseven için artık kapalı olduğunu söylemişti.

Ömer Faruk Yurtseven

Ömer Faruk Yurtseven Kendini Savundu

O dönem hakkında dönen dedikodular ve adına çıkan haberlere karşılık sessiz kalmayı seçmişti Ömer Faruk Yurtseven. Turnuvaya gitmeden önce Ergin Ataman’ın madalya hedefimiz var sözleri çok dikkat çekmiş, herkesin dikkati bir anda turnuvaya ve Türkiye A Milli Basketbol Takımı’na dönmüştü. Bu sebeple Ömer Faruk Yurtseven’in takıma katılmama kararı da çok konuşulmuş ve turnuva boyunca alınan sonuçlar sonrasında tekrar tekrar gündeme gelmişti. Ancak oyuncu bu sıralarda hiç konuşmamış ve devamında da Türkiye A Milli Basketbol Takımı, çok trajik bir biçimde Fransa’ya kaybedince gündemi bu hayal kırıklığı meşgul etmiş ve Ömer Faruk Yurtseven’in takıma katılmaması olayı da gündemden düşmüştü.

NBA’de sezonun başlamasına az bir süre kalan nihayet Ömer Faruk Yurtseven cephesinden konuya dair bir açıklama geldi. Yaz boyunca kendi bireysel eksikliklerini gidermesi gerektiğini anlatan oyuncu kendini şu sözlerle savundu; ”Sahada daha çabuk hareket edebilmem için vücudumdaki yağ oranını azaltmam gerekiyordu. Vücudumdaki yağ oranı yüzde 6.5’ti ve ve bunu azaltmam lazımdı. Bu yaz neredeyse tüm vaktimi çabukluğumu ve lateral hızımı arttırmaya yönelik idman programlarına ayırdım. Bu yaz tamamen yeni sezona konsantre olarak en iyi şekilde hazırlanmam gerekiyordu. Ben de tam olarak bunu yaptım.”

Oyuncunun bu açıklamasını eleştirenler olduğu kadar ona hak verenler de var.