NBA Final Mücadelesi Başladı

NBA final serisinin ilk maçında Denver Nuggets kendi sahasında Miami Heat’ı yendi ve seride 1 – 0 öne geçti. Serinin ikinci maçı Türkiye saati ile 5 Haziran sabahında oynanacak.

NBA Final Serisi Yedi Maç Üzerinden Oynanacak

NBA final serisinde Batı konferansından Denver Nuggets, doğu konferansından ise Mimai Heat finale yükseldi. Denver Nuggets finalin ilk maçında sahasında konuk ettiği Miami Heat takımını 104 – 93 mağlup etmeyi başardı. Denver’ı seride 1 – 0 öne geçiren galibiyette başrol ise her zamanki gibi Denver Nuggets’ın Avrupalı pivotu Nikola Jokic‘e aitti. Maçı 27 sayı 14 asist ve 10 ribaunt ile tamamlayan yıldız oyuncu hem takımının hem de sahanın en skorer ismi oldu. Üç istatistikte de çift haneli sayılara ulaşan oyuncu böylece final sersinin ilk maçında tripple double yapmış oldu. Ayrıca Jokic yaptığı 14 asistle sahanın en çok asist yapan oyuncusu da oldu.

Miami Heat takımında ise yine pivot oynayan Bam Adebayo maçı 26 sayı ve 13 ribaunda tamamlarken bu iki istatistikte takımı adına sahanın en iyisi olmayı başardı. Miami Heat’ın lideri ve en büyük yıldızı olan Jimmy Butler ise bu maç beklentilerin altında kaldı ve sadece 13 sayı üretebildi. Bununla birlikte 7 asist yapan oyuncu 7 de ribaunt alarak takımına sahanın her yerinde katkı vermeyi sürdürdü.

Bu galibiyetle birlikte Denver Nuggets serinde 1 – 0 öne geçmiş oldu. Serinin ikinci maçı da yine Denver Nuggets’ın sahasında oynanacak. NBA’DE final serisi de dahil olmak üzere tüm play off serileri 7 maç üzerinden oynanıyor ve 4 galibiyete ulaşan takım bir süt tura çıkıyor. Örneğin finale gelinmeden önce Denver Nuggets, Los Angeles Lakers’ı 4 – 0 ile geçmiş ve NBA jargonu ile rakibini süpürmüştü. Buna karşılık ise Miami Heat, Boston Celtics‘i ancak 7. maç sonunda eleyebilmiş ve seriyi 4 – 3 kazanarak finale gelmişti. Haliyle Denvewr Nuggets çok daha fazla dinlenme şansına sahipti finalin bu ilk maçı öncesinde.

nba final

Saha Avantajı Denver’da

NBA kurallarına göre normal sezonda galibiyet yüzdesi daha iyi olan takım play off eşleşmesinde saha avantajına sahip oluyor. Yani NBA final serisi de tarafsız sahada ya da sahalarda oynanmıyor, saha avantajı fırsatı yine tanınıyor takımlara. Denver Nuggets, normal sezonda rakibi Mimai Heat’ten daha iyi bir galibiyet yüzdesine sahip olduğundan NBA final serisinde saha avantajına da sahip. Buna göre serinin ilk iki maçı Denver Nuggets’ın sahasında oynanacak. Sonraki iki maç ise Miami Heat’ın salonunda oynanacak. Serinin ilk dört maçında bir takım şampiyonluğunu ilan edemezse ki şu an Miami Heat’ın böyle bir şansı kalmadı zaten, 5. maç Denver’ın 6. maç Miami’nin sahasında oynanacak. Bu 6 maç sonunda da seri bitmez ve 7. maça kalınırsa son maç yine Denver Nuggets’ın sahasında oynanacak.