Omar Elabdellaoui İçin Tazminat Kararı

Galatasaray’a tatsız bir haber geldi. Sarı kırmızılı kulüp Norveçli eski oyuncusu Omar Elabdellaoui için tazminat ödemeye hükmedildi. Galatasaray kulübü oyuncunun sözleşmesini feshetmişti ve sonrasında oyuncu da FIFA’ya başvurmuştu. FIFA dosyayı sonuca ulaştırdı ve Galatasaray’ı haksız buldu. Galatasaray takımı Omar Elabdellaoui’ye 2 milyon 820 bin 923 avro ödeme yapmak zorunda çıkan karar göre.

Omar Elabdellaoui

Omar Elabdellaoui ve Galatasaray Dönemi

Omar Elabdellaoui, Fatih Terim döneminde bonservisi elinde olarak Galatasaray’a katılmıştı. 2020 yılının yaz ayında Olimpiakos takımından Galatasaray kadrosuna katılan Norveçli sağ bek direkt olarak ilk 11’in bir parçası olacaktı planlamaya göre. Ligin ilk maçı ile birlikte ilk 11’e yerleşen sağ bek dengeli bir görüntü sergiliyordu. Hücum katkısı Galatasaray taraftarının beklentilerini tam karşılamasa da güçlü, ayağı yere sağlam basan, savunması güven veren bir sağ bek performansı çizdi ilk haftalarda.

2021 yılına girdiğimiz gece Galatasaray camiası Omar Elabdellaoui’nin hastaneye kaldırıldığı haberi ile sarsıldı. Olayların detayları gelmeye başlayınca çocukları için havai fişek patlatmak isteyen Norveçli sağ bekin bir kaza yaşadığı ve gözlerinin ciddi şekilde zarar gördüğü anlaşıldı. Uzun süre hastanede kalan oyuncunun bir gözünde ciddi bir problem olduğu ve görme yetisini kaybedebileceği öğrenildi. Omar Elabdellaoui’nin tedavisine bir süre devam edildi ve birkaç operasyon geçiren oyuncu gözünde ufak bir deformasyona rağmen görme yetisini önemlisi ölçüde geri kazandı. Sonrasında antrenmanlara da özel bir gözlükle yeniden çıkmaya başladı Norveçli sağ bek.

Sakatlandıktan 1 yıl 1 ay sonra 2022 yılının Şubat ayında yeniden ilk 11’de sahaya çıktı Norveçli oyuncu ve 90 dakika sahada kaldı. Fena da bir performans ortaya koymayan ve tekrar ilk 11’e dönen Norveçli oyuncu bu kez de sakatlandığı için futboldan uzak kaldı ve Galatasaray da oyuncunun sözleşmesini tek taraflı olarak feshetti. Bunun üzerine Omar Elabdellaoui ülkesinin takımlarından Bordo ile anlaştı 2023 Ocak ayında. O tarihe kadar ise boşta kaldı oyuncu çünkü Galatasaray oyuncunun sözleşmesini çok geç feshetmişti. Zaten Norveçli oyuncuyu FIFA’ya başvurduran asıl olay da buydu aslında.

Taraftar İkiye Bölündü

Galatasaray’ın eski oyuncusu Omar Elabdellaoui’e 2 milyon 820 bin 923 avro tazminat ödemek zorunda kalmasının ardından Galatasaray taraftarı da şampiyonluk kutlamaları kadar bu olayı konuşmaya başladı. Taraftarın çoğu Norveçli oyuncuya tepki gösterdi. Gözünden yaralandığı dönemde Galatasaray’ın fazlasıyla ile destek verdiğini ve karşılığının bu olmaması gerektiğini savunan taraftarlar Norveçli oyuncuya karşı oldukça öfkeliydi.

Taraftarların bir kısmı ise eleştirilerini Norveçli sağ beke değil de Galatasaray yöneticilerine yönelttiler. Sözleşmesinin bitimine 6 ay kalan bir oyuncu ile FIFA nezdinde haksız çıkılacak bir fesih yapılmasının hesabının verilmesi gerektiğini savundu taraftarlar. Bu arada Norveçli oyuncu Norveç Ligi’nde forma giymeye ve maçlara özel gözlükle çıkmaya devam ediyor.