NBA Konferans Finali’nde Muazzam Kapışma

Dünyanın en büyük spor organizasyonlarından olan Amerikan Profesyonel Basketbol Ligi NBA’de Konferans Finali bu sene amansız bir kapışmaya sahne olmakta. Batı Konferansı’nda Los Angeles Lakers’ı yenerek finale çıkan Denver Nuggets’ın finaldeki rakibini belirleyecek olan Doğu Konferansı final serisi 6. maça taşındı. Türkiye saati ile bu sabaha karşı oynanan 5. maçı da Boston Celtics kazandı ve seride durumu 3 – 2’ye getirdi. Serinin 6. maçı 28 Mayıs’ta Türkiye saati ile yine sabaha karşı oynanacak.

Konferans

NBA Play Off Formatı ve Konferans Finalleri

Nba’de takımlar normal sezonu tamamladıktan sonra konferans play off maçları başlıyor. Her Konferans’ta 8 takım mücadele ediyor bu play off’larda ve sonunda her iki konferansın finalisti NBA finalinde karşı karşıya geliyor. Konferans play off maçlarının tamamı 7 maç üzerinden oynanıyor ve seride 4 galibiyet elde eden takım bir üst tura yükseliyor. 7 maçın 4 tanesi normal sezonda daha fazla galibiyet elde etmiş olan takımın sahasında oynanıyor ve böylece sıralamada üste olmak saha avantajı elde edilmesini sağlıyor play off’larda.

NBA’de bu sezon Batı Konferansı final mücadelesinde tüm zamanların en iyi basketbolcularından biri olarak kabul edilen Lebron James’in formasını giydiği Los Angeles Lakers ile Denver Nuggets karşı karşıya gelmişti ve bu seri Denver Nuggets için beklenenden daha kolay şekilde sona ermiş, Denver Nuggets takımı, Lebron James ve arkadaşlarını 4 – 0 yenmeyi başararak NBA finaline yükselen ilk takım olmuştu. NBA’de play off serisinde bir takımın rakibine maç vermeden 4 galibiyete ulaşması ve seriyi bitirmesi süpürmek olarak tanımlanıyor. Dolayısı ile NBA literatürüne göre Denver Nuggets, Los Angeles Lakers’ı süpürerek NBA finaline yükseldi ama Doğu Konferansı muazzam bir çekişmeye sahne olmakta.

NBA Doğu Konferansı final serisinde Miami Heat ile Boston Celtics’in karşı karşıya geldiği seride Miami Heat deplasmanda ilk iki maçı kazanıp seride 2 – 0 öne geçtikten sonra Boston Celtics’i kendi sahasında da yenerek seriyi 3 – 0’a getirmiş ve NBA finaline sadece bir galibiyet uzaklıkta kalmıştı. Kendi sahasında, kendi seyircisi önünde seriyi bitirmek için parkeye çıkan Miami Heat 4. maçı kaybetti ve seri 3 – 1’e geldi.

nba play off

Miami Heat Evinde Bitiremedi

Serinin 5. maçı yeniden Boston Celtics’in sahasında oynanacaktı. Pek çok kişi Miami Heat’ın bu maçı kazanarak seriyi 4 – 1 ile bitireceğini düşünüyordu ama beklenildiği gibi olmadı. Boston Celtics takımı, ilk 3 maçı kaybettikten sonra önce deplasmanda yendiği Miami Heat’ı bu kez de bu sabaha karşı oynanan maçta kendi sahasında 110 – 97 yendi ve seriyi 3 – 2’ye getirdi. İki takım serinin 6. maçında Miami Heat’ın sahasında karşı karşıya gelecek. Tabii bu serinin uzaması finalde rakibini bekleyen Denver için ciddi bir dinlenme imkanı yaratmakta. Serinin 6. maçının favorisi yok artık, herkes merakla Doğu Konferansı finalini kazanacak takımı bekliyor.