Milli Takım Çöktü

UEFA milletler (Uluslar) Turnuvası’nda C Ligi’nde yer aldığı için zaten eleştirilen hedefinde olan Milli takım grubun son iki maçında aldığı sonuçlarla adeta çöktü. Grubun ilk dört maçında hiç gol yemeden maçlarını kazanan milli takım oynadığı son iki maçta ise kalesinde tam 5 gol gördü.

MİLLİ TAKIM

Önce Lüksemburg Sonra Faroe Adaları

Grubun beşinci maçında Lüksemburg ile karşılaşan takımımızda maç öncesinde çok olumlu bir hava vardı. İlk dört maçı gol yemeden kazanan a milliler, son iki maçı da benzer performansla geride bırakım UEFA Uluslar Turnuvası’nda C Ligi’nden B Ligi’ne yükselerek hem ait olduğu seviyeye geri dönmek hem de C Ligi’ndeki performansı ile en azından bir teselli sunmak istiyordu Türk futbol izleyicisine ve Türk halkına ama gelinen nokta adeta bir kaosa döndü.

Lüksemburg ile oynanan maçta 3 3 berabere kalan milli takım ilk dört maçta kalesinde görmediği golü üstelik de Lüksemburg gibi bir takımdan yedi. Bunun şokunu atlatıp bu maçı unutturmanın bir yolu vardı aslında. Nihayetinde Türkiye A Milli Futbol Takımı, bu beraberliğe rağmen lider olarak C Ligi gruplarından çıkmayı garantilemişti ve son oynayacağı maç ise Faroe Adalarına karşı sadece bir prestij mücadelesi taşıyordu. Faroe Adaları Fifa Dünya sıralamasında ilk 100’de bile yer almayan oldukça güçsüz bir takımdı, 50 bin nüfuslu bir ada ülkesinin futbol takımıydı Faroe Adaları.

Maçın favorisi net şekilde Türkiye A Milli Futbol Takımı’ydı ve favori olmasının yanında, Lüsemburg maçında yaşanan olayın yaşanmayarak gol bile yenilmeden galip gelineceği tahmin ediliyordu ama sahada olanlar bambaşkaydı. Faroe Adaları milli takımımız karşısında çok iyi bir futbol ortaya koydu ve takımımıza 2 gol atmayı başardı. Buna karşılık ise Türkiye A Milli Futbol Takımı, aradaki büyük güç farkına rağmen bırakın galibiyeti getirecek golleri atmayı, Faroe Adaları karşısında pozisyona girmekte bile zorlandı. Sonuç olarak gelinen noktada sahadan 2 1 mağlup ayrılan Türkiye A Milli Futbol Takımı, tarihinin en kötü yenilgilerinden birini almış oldu. Öyle ki Faore Adaları‘nın geçmişinde bizden önce yenebildikleri en önemli takım Yunanistan’dır.

Alınan 2 1’lik galibiyet Faore Adaları’nın futbol tarihindeki en büyük zafer oldu. Elbette böylesi bir maçtan sonra Türkiye’de tüm futbol yorumcuları takıma ve teknik ekibe adeta ateş püskürdü.

Milli Takım Hoca Değişikliğine Gider mi?

Türk Milli Takımı’nda bu mağlubiyetin ardından Alman teknik adam Kuntz’un geleceği tartışılmaya başlandı. Kuntz’u getiren adam olarak bilinen Hamit Altıntop ise maç sonunda yaptığı açıklamalarda Kunzt’a sahip çıkarak milli takımda hoca değiştirerek sorunların çözülemeyeceğini belirtti. Bir sistem kurmak için geldiklerini belirten Hamit Altıntop bunun zaman alan bir iş olduğunu, şu an zaten B Ligi’ne çıkıldığını ve bir maçta alınan skorla hoca değişikliğinin yanlış olacağını söyledi.