Sergen Yalçın Milli Takım’a Doğru

Lüksemburg önünde alınan 3 3’lük beraberlik sonrasında Türk halkı ile A Milli Takım teknik direktörü Stefan Kuntz arasındaki bağlar kopma noktasına geldi. Stefan Kuntz, Hamit Altıntop’un önerisiyle milli takımın başına getirilmişti ama beklendiği kadar iyi bir performans veremedi Alman hoca. Ve bir anda bomba bir haber gündeme düştü, Sergen Yalçın ismi Türkiye hocalığı için anılmaya başlandı.

sergen yalçın

Sergen Yalçın İsmini Sinan Engin Telaffuz Etti

Lüksemburg maçından önce de Sergen Yalçın ismi milli takım için gündeme gelmişti aslında ve hatta o maç öncesinde Türkiye A Milli Futbol Takımı grubunda oynadığı 4 karşılaşmayı da kazanmış, dahası kalesinde gol de görmemişti. Elbette Türkiye A Milli Futbol Takımı’nın mücadele ettiği Uluslar C Ligi, bizim seviyemizin çok çok altında takımların olduğu bir ligdi. Şöyle bir örnek vermek gerekirse Türkiye A Milli Futbol Takımı’mız dünya sıralamasında 42. sıradayken gruptaki rakiplerimizden biri olan Faroe Adaları ise ilk 100’ün dışında bir futbol takımı. Hal buyken bu ligde alınan 4 galibiyet elbette ki çok kıymetli bir gösterge sayılamaz ama buna rağmen öyle ya da böyle gol bile yememiş bir takımın hocasının da takımdan ayrılmasını gerektirecek bir nedeni saha içinde bulmak oldukça zor.

Yakın zaman önce Beyaz Futbol isimli programda, Beşiktaş eski yöneticisi olan ve hem Beşiktaş’a hem de Sergen Yalçın’a yakınlığı ile bilinen Sinan Engin, Sergen Yalçın’ın Türkiye A Milli Futbol Takımı için düşünüldüğünü ve Faroe Adaları ile oynanacak maçtan sonra grup maçlarının tamamlanacağını, sonrasında da Sergen Yalçın’ın, mevcut hoca Stefan Kuntz yerine Türkiye A Milli Futbol Takımı’nın başına getirileceğini iddia etmişti. Hatta Hull City takımının sahibi Acun Ilıcalı’nın Sergen’i kendi takımı için düşündüğünü ve Sergen’in kabul etmesi halinde zaten istifasını veren Shota Arveladze’nin istifasını kabul edeceğini ama Seger’in Türkiye A Milli Futbol Takımı’nı bekliyor olması sebebiyle bu teklifi reddettiğini iddia etmişti. İddialar ne kadar doğru bilinmez elbette ama bu noktada Stefan Kuntz ile ilgili ne gibi bir sorun olabileceğini de tartışmak gerekiyor.

Stefan Kuntz Neyi Yapamadı?

Stefan Kuntz’un saha içerisinde aldığı sonuçların gönderilmesini gerektirecek sonuçlar olmadığı çok açık ama en baştan itibaren Stefan Kuntz ismi pek benimsenmemişti aslında. Yeni bir yapılanma adı altında takımın başına getirilirken pek tartışılmamıştı bu isim ve bir anda Türkiye A Milli Futbol Takımı patronu olarak görmüştük biz onu. Sonrasında ise yavaş yavaş neden onun tercih edildiği ile ilgili sorular sorulmaya başlandı. Maçları izlemediği, ligimizi takip etmediği, CV’sinin yeterli olmadığı yazılıp çizildi. Lüksemburg ile berabere kalınması elbette kabul edilemez bir olay ve bu beraberlik ardından eleştiriler alması da çok normaldi ama zaten Alman teknik adama yönelik eleştirilerin zemini çoktan hazırlanmıştı. Lüksemburg beraberliği sadece herkesin içindekileri daha yüksek sesle söylemesini sağladı yoksa Kuntz’a yönelik tepki belli kesimlerce zaten uzun süredir yavaş yavaş oluşturulmuş bir tepkiydi.