covid 19

Ligin Başlama Tarihi Hakkında Son Durum

Corona virüsü covid 19 sebebiyle Türkiye’de 19 Mart 2020 tarihinde Süper Lig başta olmak üzere futbol, basketbol, voleybol lig maçları belirsiz süre ile ertelenmişti. Lig maçlarının ertelenmesi sadece Türkiye’de değil corona virüsü ile mücadele eden bütün ülkelerde olan bir önlemdi. Corona virüsünün dünyada ve Türkiye’de yayılmasının durdurulamaması sebebiyle lig maçlarının ne zaman başlayacağı merak ediliyordu.

Kulüpler Birliği Başkanı Mehmet Sepil lig maçlarının başlaması ve corona virüsünün durumu ile ilgili olarak Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile TFF Başkanı Nihat Özdemir ile telekonferans toplantı yaptı.

‘’13-14-15 Haziran’da Lig Başlayabilir’’

Mehmet Sepil toplantı sonrası yaptığı açıklamada corona virüsü sebebiyle ara verilen lig maçlarının başlaması için alternatif senaryoları konuştuklarını açıkladı. Kulüpler Birliği Başkanı 13-14-15 Haziran’da lig maçları ile kupa maçları için start verilip temmuz sonuna kadar sezonun bitirilmesi senaryosunun uygulanma ihtimali yüksek olan senaryo olduğunu belirtti. Lig maçlarının seyircisiz oynanacağını ve maçların tek ilde oynanmasının gündemde olmadığını anlatan Mehmet Sepil mayıs ayında tekrar toplantı yapılarak Bilim Kurulunun da önerisiyle son kararın verileceğini ifade etti.

Kulüpler Birliği Başkanı son olarak önceliği covid 19 riskinin ortadan kalktığı bir zamanda lig maçlarının başlayacağını ve önceliğin insan hayatı olduğunu sözlerine ekledi.