corona virüsü

Lig Maçları Başlayacak mı?

Türkiye’de 11 Mart tarihinde ilk corona virüsü vakasının görülmesinden sonra lig maçlarının seyircisiz oynanma kararı alınmıştı. Türkiye Futbol Federasyonu’nun 19 Mart’ta aldığı yeni kararla lig maçları belirsiz süre ile ertelendi. Covid 19’un dünyada ve Türkiye’de hızla yayılmasının ve virüs yüzünden her gün hayatını kaybeden kişilerin sayısının artması sebebiyle ligin nasıl sonuçlanacağı merak konusuydu.

TFF ve Kulüpler Birliği Vakfı’nın futbol ligi için Acil Eylem Planı hazırladıkları ve bu plana göre hareket edileceği bilgisi alındı.

Bilim Kurulunun Görüşü Alınacak

Acil Eylem Planına göre futbol kulüpleri 15 Mayıs tarihi itibariyle antrenmanlarına başlayacaklar ve ligin kalan maçları için hazırlık yapacaklar. Süper lig maçları haziran ayının 3. Haftası başlayacak ve süper ligin kalan maçları ile Türkiye Kupası maçları toplam 75 maç oynanacak. 75 maçın ağustos ayına kadar oynanması ve ağustos ayında ligin bitirilmesi düşünülüyor. Lig maları planlanan tarihte başladığı takdirde ilk etapta maçların seyircisiz oynanması da gündemde olacak.

Ana hatları ile bu konuları içeren Acil Eylem Planı öncelikle Sağlık Bakanlığı’nın covid 19 Bilim Kurulu’na sunulacak. Bilim Kurulu plan hakkında görüşünü bildirdikten sonra Gençlik ve Spor Bakanlığı’na iletilip son kararı Bakanlık verecek.