Gençlerbirliği Metin Diyadin İle Devam

Geçtiğimiz sezon Süper Lig’e veda ederek büyük bir hayal kırıklığı yaşayan ve 4 sezon içerisinde 2 kere küme düşerek hayal kırıklığını taraftarına da yansıtan Gençlerbirliği’nde sorunlar gün geçtikçe büyüyor. Başkent temsilcisinin ligin ikinci yarısında aldığı kötü sonuçlar nedeniyle TFF 1.Lig’den yükselebilmeye dair umutları bir hayli azalırken, bu durumun Metin Diyadin’in istifasına yol açtı ve hocanın takımdan ayrıldığına dair haberler ortaya çıktı.

Gençlerbirliği’nde Sarsıntı

Kırmızı Kara’da bu sezon Süper Lig’den düşüldükten sonra alınan karar neticesinde teknik direktörlüğe Metin Diyadin getirilmiş ve Gençlerbirliği çok ideal olmasa da vasat ve hatta vasat üstü sayılabilecek bir performansla ligin ilk devresini kapatmıştı.

Ancak takıma borçları nedeniyle getirilen transfer yasağı Gençlerbirliği’ni çok etkiledi, geliştirilemeyen ve hatta daha da daralan kadronun yaşadığı sıkıntılar da Başkent temsilcisinin sahadan iyi sonuçlar alarak ayrılmasına engel oldu.

TFF 1.Lig’in ikinci yarısında oynadığı 3 maçın 3’ünden de mağlup ayrılarak ligin ikinci yarısında hedeflerine ulaşabilme yolunda ciddi bir yara alan Gençlerbirliği’nde bu durum Teknik Direktör Metin Diyadin’e olan tepkileri arttırırken, Metin Diyadin’in de transfer tahtasının kapalı olmasını gerekçe göstererek istifa ettiğine dair haberler basına yansımıştı.

26 Ocak 2022’de yapılan sözlü açıklamayla birlikte Metin Diyadin’in istifa ettiği ancak bu istifanın yönetim tarafından kabul edilmediği duyuruldu.

Metin Diyadin’e Güven

Gençlerbirliği’nde yaşanan bu olaylar neticesinde hem spor kamuoyu hem de Gençlerbirliği taraftarları takımdan veya Metin Diyadin’den gelecek resmi bir açıklamayı beklerken, bu açıklama da 26 Ocak 2022 tarihinde sözlü bir şekilde yapıldı.

Yapılan açıklamaya göre Metin Diyadin, transfer yasağından daha da ziyade takımın önünü açabilmek ve yönetime problem yaşatmamak adına fedakârlık göstererek takımdaki görevinden istifa etti. Bu bağlamda düzeltilerek teyit edilen haberin neticesi ise pek alışılageldik bir netice değildi.

Gençlerbirliği, Türk futbol kulüplerinin alışkanlık haline getirdiği faturayı teknik direktöre kesme davranışından imtina etti ve Metin Diyadin ile yola devam kararı aldı.

Metin Diyadin’in de en az yöneticiler ve taraftar kadar Gençlerbirliği’ni sevdiğini dile getiren Akyüz, yola Metin Diyadin ile devam etmenin Gençlerbirliği açısından da daha faydalı olacağına kanaat getirdiklerini ve hocaya da bunu belirttiklerini açıkladı. Gençlerbirliği’nin asırlık bir marka olduğunu ve tökezlese de düştüğü yerden kalkmaya gücünün olduğunu ifade eden Muammer Akyüz, takıma sahip çıkılmasını istedi.

Gençlerbirliği Kulübü Asbaşkanı Muammer Akyüz tarafından yapılan açıklamada ilk devrede yaşanan sıkıntılara ve kadronun uyumunun geç oluştuğuna dikkat çekilirken, ikinci devrede gelen kötü sonuçların taraftarlar kadar yöneticileri de üzdüğü ifade edildi.

Sezon başında Metin Diyadin’i teknik direktörlüğe, Baki Mercimek’i ise sportif direktörlüğe getirerek profesyonel bir yapılanmanın ilk adımlarını atan Gençlerbirliği’nde hızlı bir transfer dönemi geçirilmiş ve birçok oyuncu kadroya katılmıştı.

Kırmızı Kara’nın yöneticileri, takımın hocasına olan saygı ve güvenlerini gerçek bir profesyonel tavır ile birleştirerek Metin Diyadin’in arkasında durdu ve sezon başında oluşturulan projeye duyulan sadakati bir kez daha hatırlatmış oldu.