Gençlerbirliği’nde Metin Diyadin İstifa Etti

2020/2021 sezonunda Süper Lig’de küme düştükten sonra Baki Mercimek’i sportif direktör, Metin Diyadin’i de teknik direktör koltuğuna getiren ve profesyonel bir yapılanmayla birlikte TFF 1.Lig’den tekrar yükselmeyi hedefleyen Gençlerbirliği’nde şok bir gelişme yaşandı. İkinci devreye çok kötü bir giriş yapan ve oynadığı 3 maçtan da mağlup ayrılarak büyük bir yara alan Kırmızı Kara’da teknik direktör Metin Diyadin’in istifa ettiği iddia ediliyor.

Beklenmedik Gelişme

2020/2021 sezonunda veda ettiği Süper Lig’e 2021/2022 sezonunda TFF 1.Lig’de başarılı bir performans gösterip tekrar yükselmek isteyen Gençlerbirliği, sezon başlamadan önce Baki Mercimek’i sportif direktörlük koltuğuna getirmiş ve Metin Diyadin ile de teknik direktörlük konusunda el sıkışmıştı.

Sezona iyi başlangıç yapmasa da zaman içerisinde toparlanan ve üst sıralara doğru yaklaşmayı başaran Başkent temsilcisinde kadronun gösterdiği performans da taraftarlar tarafından zaman zaman eleştirilmekle birlikte mazur görülüyor ve uzun vadeli planlamanın takıma başarıyı getireceğine inanılıyordu ancak ligin ikinci devresinde oynanan maçlar bu inancı yıktı.

Eyüpspor karşısında çıktığı ikinci devrenin ilk maçında sahadan 1-0 mağlup ayrılan Gençlerbirliği, kendi evinde konuk ettiği Adanaspor karşısında da 3-0 mağlup olarak desteğini arkasına aldığı taraftarını üzmüştü. 15 günlük aradan önce Manisa FK’nın konuğu olan Başkent temsilcisi, bu maçtan da 3-1’lik mağlubiyet alarak orta sıralardan gerilemiş ve bu kötü gidişat en başta taraftarın sonra da tüm camianın tepkisini toplamıştı.

3 maçın 3’ünden de mağlup ayrılan ve kalesinde gördüğü 7 gole karşılık sadece 1 kere fileleri havalandırabilen Gençlerbirliği’nin bu kötü performansıyla alakalı tartışmalar devam ederken, 25 Ocak 2022 tarihinde basına yansıyan iddialar oldukça sürpriz oldu ve Metin Diyadin’in istifa ettiği iddia edildi.

Sebep Transfer Tahtası

1.Lig’de istifalara veya görevden almalara dair haberlerin üst üste geldiği ve Büyükşehir Belediye Erzurumspor, Denizlispor gibi takımların peş peşe hocalarıyla vedalaştığı günlerde Gençlerbirliği’nde de Metin Diyadin’in istifa ettiği haberinin alınması sporseverlerin kafasında ligin gidişatına ne olduğuna dair bir soru işareti oluşturdu.

Bununla birlikte diğer iki takımda sportif başarısızlıkla alakalı sıkıntılar daha ön plandayken, Metin Diyadin’in istifasında ana etmenin takımın transfer yasağı olduğu iddia ediliyor. Yaz transfer döneminde herhangi bir transfer yasağı olmayan ancak dönem içerisinde yaşadığı sıkıntılar nedeniyle böylesi bir yasakla karşı karşıya kalan Gençlerbirliği’nde Metin Diyadin’in bu durumu gerekçe göstererek takımdan ayrılmak istediğine dair dilekçesini sunduğu ifade ediliyor.

Gençlerbirliği tarafından konuyla alakalı olarak resmi veya gayri resmi herhangi bir açıklama yapılmazken, birçok haber sitesi eşzamanlı olarak Metin Diyadin’in takımdan ayrıldığına dair haberi sitelerinde yayınladı.

Bu sezon Gençlerbirliği’nin başında 22 maça çıkan Metin Diyadin, bu maçlarda 9 galibiyet ve 2 beraberlik alarak 29 puan toplamış ve geriye kalan 11 maçta sahadan mağlup ayrılan oyuncularını teselli ederek ayrılmıştı.