Gençlerbirliği 99 Yaşında

Türk futbolunun ve Ankara’nın en değerli kulüplerinden biri olan Gençlerbirliği, 99’uncu yaşını kutlamaya devam ediyor. Bundan tam 99 yıl önce 14 Mart 1923 tarihinde, Türkiye Cumhuriyeti dahi kurulmadan önce kurulan Kırmızı Kara, 100 yıla 1 kala spor kültürümüze kattıkları, oyuncuları ve anlayışıyla her zaman nadide bir ekip olmayı başardı.

Kırmızı Kara Var Ola

Bu sezon TFF 1.Lig’de gösterdiği performansla taraftarlarını üzen Gençlerbirliği, artık kötü geçen sezonu tamamlamak ve 100’üncü yaşını kutlayacağı 2022-2023 sezonunda bir asrı devirmenin şanına yaraşır performans sergilemek istiyor.

14 Mart 1923 tarihinde Ankara’da kurulan bir spor kulübü olarak, kuruluşuna tanıklık ettiği Türkiye Cumhuriyeti’nin spor anlamında en değerli kulüplerinden biri haline gelen Gençlerbirliği, 100 yıla 1 yaşı kalan bu tarihinde sayısız başarılara imza attı.

Ankaralı gençlerin önünü açan ve onları hayatın her alanında destekleyen anlayışı, altyapıları ve spor kültürüne yaptığı katkılarla her zaman nadide bir kulüp olarak anılan Kırmızı Kara, aynı zamanda Ankara’nın da temsilciliğini onurla yaptı.

Ezeli rakibi ve ebedi dostu Ankaragücü ile birlikte tatlı bir rekabet içerisinde durmadan birbirlerini geliştiren iki kulüp olarak cumhuriyetin başkentini her zaman ileriye taşımayı amaçlayan Gençlerbirliği, en başarılı dönemlerini de efsane başkanı İlhan Cavcav döneminde yaşadı.

İlhan Cavcav yönetiminde yarım asra yakın bir süre Türkiye’nin en iyi yönetilen kulüplerinden birisi olarak gösterilen Gençlerbirliği, Cavcav’ın son dönemleri ve vefatından sonra geçen yıllarında eski günlerini mumla aradıysa da artık tekrardan yükselişe geçebileceğine dair inancını topluyor.

Ata’yı Ziyaret

Gençlerbirliği’nin 99’uncu yılını doldurduğu 14 Mart 2022 günü camia içerisinde de oldukça tatlı bir heyecan söz konusuydu. Kırmızı Kara’nın başkanı Niyazi Akdaş, yönetim kurulundan yöneticileriyle birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin banisi Mustafa Kemal Atatürk’ün yattığı Anıtkabir’e gitti.

Anıtkabir’de Ata’nın mozolesine çelenk bırakan Niyazi Akdaş, aynı zamanda ziyaret defterine de bir yazı yazdı. Ata’yı selamlayarak başladığı cümlelerinde Atatürk’ün ifadelerine ve spora dair anlayışına en uygun biçimde hareket etmek için çabaladıklarını belirten Başkan, zeki, çevik ve ahlaklı sporcular yetiştirmek için çalıştıklarını ifade etti.

Ata’nın gösterdiği yoldan asla ayrılmayacaklarını kaleme döken Niyazi Akdaş, ilkelerin takipçisi olacaklarına da söz verdi.

Ankara’nın diğer yakası, Gençlerbirliği’nin ezeli rakibi ve ebedi dostu Ankaragücü de resmi sitesi üzerinden Gençlerbirliği’nin 99’uncu yaşını kutlayan bir paylaşım yaptı. Kırmızı Kara ile birlikte Ankara sporunun başarısı ve ileri gitmesi için dostluklarının artarak devam etmesini dilediklerini belirten Ankaragücü camiası, Gençlerbirliği’ni bugünlere getirenleri de saygıyla andıklarını ifade ettiler.

Ankara’da bir lisenin bahçesinde kurulduktan sonra Türk spor tarihinin en nezih ve en nadide ekiplerinden biri haline gelen Gençlerbirliği, tarihi boyunca spora kattıkları ve bundan sonra katacaklarıyla da birlikte her zaman güzel anılmaya devam edecek ve bunu hak edecek bir kulüp.