Ankara Takımları Sahaya Çıkamadı

Türkiye’yi etkisi altına alan ve 35 seneden bu yana ilk kez görüldüğü ifade edilen soğuk hava dalgası spor müsabakalarını da direkt olarak etkiledi. Ülkenin birçok şehrinde uçak seferleri iptal edildi, şartlar kötüleşti ve bu durum önce Futbol Federasyonu’nu sonra da Basketbol Federasyonu’nu harekete geçirdi. İki federasyonun da kendi liglerinde oynanacak maçlara dair aldıkları erteleme kararıyla birlikte Ankara menşeili spor kulüplerinin büyük çoğunluğu haftayı müsabaka yapamadan kapamış oldu.

Alt Ligler

Türkiye’nin gündeminde son günlerde etkisini iyiden iyiye hissettirmeye başlayan soğuk havanın etkileri yer alıyor. Ülkenin birçok şehrinde ve başkent Ankara’da yağışlı ve soğuk bir hava hâkim ve bu durum ister istemez spor müsabakalarını da etkiliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden gelen uyarıları dikkate alan Türkiye Futbol Federasyonu, 1.Lig, 2.Lig, 3.Lig ve kadın futbol liglerinde oynanacak maçların birer hafta ertelenmesine karar vermişti. Süper Lig’de statların alttan ısıtma sistemlerinin olması ve birçok diğer avantaja sahip olunması nedeniyle herhangi bir erteleme kararı alınmadı.

Ankara menşeili futbol kulüplerinden başlıca olan Ankaragücü, Ankara Keçiörengücü, Ankaraspor ve Gençlerbirliği’nin bahsi geçen alt liglerde mücadele ediyor olmaları nedeniyle maçları birer hafta ileriye sarkıtılmak zorunda kaldı.

Normal şartlar altında TFF 1.Lig ekipleri Ankaragücü Manisa FK’nın sahasında, Gençlerbirliği Eryaman Stadyumu’nda Ankara Keçiörengücü’de İstanbulspor’un sahasında galibiyet arayacaklardı. Ankaraspor ise Sivas Belediyespor karşısında oynayacağı maçtan 3 puanı çıkarmayı hedefleyecekti.

Futbol müsabakalarının ertelenmesiyle birlikte gözlerini en popüler 2’inci spor olan basketbola çeviren Ankaralı sporseverler, bu sefer de Türkiye Basketbol Federasyonu’ndan gelen kararla izleyecek yeni bir şeyler aramaya başladılar.

Basketbol İptali

Soğuk ve yağışlı hava kapalı salonlarda oynanıyor olmasına rağmen basketbol müsabakalarını da etkiledi. Zira Türkiye’nin birçok şehrinde yağışlı havaya önlem alabilmek adına uçak seferleri iptal edildi ve takımlar içerisinde ister istemez mağduriyetler oluştu.

Özellikle İstanbul’dan kalkan veya iniş noktası İstanbul olan uçak seferlerinin iptal olması, İstanbul takımları ağırlıklı olan liglerde erteleme kararı alınmasını da beraberinde getirmiş oldu.

Türkiye Basketbol Federasyonu’nun 10 Mart tarihli açıklamasında 12-13 Mart tarihlerinde oynanacak tüm basketbol müsabakalarının ileri bir tarihe ertelenmesine karar verildiği ve yeni tarihlerin de daha sonra açıklanacağı duyuruldu.

Ankara’nın basketbol ekibi olan Türk Telekom Basketbol’un da Frutti Extra Bursaspor karşısında oynayacağı maç bu kararla birlikte tehir edilmiş oldu.

Voleybol Sevindirdi

Önce futbol sonra da basketbol müsabakalarının ertelenmiş olmasından sonra Ankaralı sporseverler Başkent Spor Salonu’nda oynanan maçta PTT Kadın Voleybol Takımını desteklemeye gittiler.

Ankara’yı başarıyla temsil eden PTT’nin Nilüfer Belediyespor’u konuk ettiği maçta voleybola doyan Ankaralı sporseverler, takımlarının hiç set vermeden konuk takımı mağlup etmesiyle birlikte diğer maçların ertelenmesine dair üzüntüyü de üstlerinden atmış oldular. 25-21, 25-20 ve 25-19’luk setlerle rakibini mağlup eden PTT, bu haftanın en başarılı takımlarından biri oldu.