Gençlerbirliği U13 Kız Futbol Takımı Sahaya Çıktı

Türkiye’de futbolun tarihine baktığımız zaman Ankara’nın ve Gençlerbirliği takımının birçok alanda önemli işler yaptığını söyleyebiliriz.

14 Mart 1923’te kurularak “Cumhuriyet Takımı” unvanını alan Gençler, formasındaki kırmızı siyah renkleri nesiller boyu gururla taşımıştır.

Al Karalar, ülkemizin kuruluş yıllarından itibaren gençleri spora teşvik etmek ve sporun birleştirici – bütünleştirici gücünü ön plana çıkarmak gayesinde olmuştur.

Ankara Sultanisi gençlerinin girişimleriyle kurulan takım, önce Ankara Futbol Ligi’nde yarışmıştır.

Bu ligde yarıştığı sezonlarda şampiyonluklarıyla dikkat çeken takımımız, daha sonra 1959’da Milli Lig’in kurulmasıyla birlikte Ankara’nın en seçkin temsilcilerinden biri haline gelmiştir.

Gençlerbirliği o gün bu gündür Türkiye’de futbol denilince akla gelen ilk kulüplerden biri olma özelliğini göstermiştir.

Özellikle merhum Başkan İlhan Cavcav ile birlikte yetiştirici özelliğini had safhaya çıkaran Gençlerbirliği, altyapılarıyla Türkiye’nin göz bebeği halini almıştı.

Altyapılardan yetişen gençlerin sürekli olarak A takımda oynaması, Türkiye’nin her takımında forma giymeleri ve sürekli olarak kendilerini gelişme adamaları onların Gençlerbirliği’ni en güzel şekilde tanıtmasına ve temsil etmesine imkan sağlamıştır.

Bugün gelinen noktada eski günlerinden uzakta kalsa da Gençlerbirliği markası her zaman Ankara’nın en önemli markaları arasında sayıldı.

İşte tarihinden aldığı bu vizyonla sadece erkek çocuklarının değil, kız çocuklarının da spora ve futbola olan yeteneklerini geliştirmek isteyen kulübümüz, Gençlerbirliği U-13 Kız Futbol Takımı’nı kurdu.

Türkiye Kadın Futbolunda Gelişmeye Başladı

gençlerbirliği

Dünya’da son yıllarda hızla gelişmekte olan kadın futbolu, birçok ülkede en çok izlenen etkinlikler arasında kendine yer bulmaya başladı.

Kadınlar her alanda erkeklerle eşit haklara sahip olmak için verdikleri takdire değer mücadelede futbol da kendine düşen özeleştiriyi yapma imkanı buldu.

Avrupa’daki lider kulüplerin birçoğunun ve özellikle İngiltere’deki kulüplerin artık kadın futbol takımları var. FIFA Kadınlar Dünya Kupası, UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi gibi büyük etkinlikler, futbolun sadece tek bir cinsiyetin tekelinde olmadığını kanıtlar nitelikteler.

Tıpkı dünyadaki örneklerde olduğu gibi Türkiye’de de son dönemde birbirini ardına kadın futbol takımları kuruldu. Geçmişten bugüne gelen Beşiktaş Kadın Futbol Takımı’nın yanında Galatasaray ve Fenerbahçe de kendi takımlarını kurdular.

Elbette Gençlerbirliği de bu alanda üzerine düşeni yaptı. Hem de sadece A takımlar düzeyinde değil. Kasım 2021’de Türkiye Futbol Federasyonu, Gençlerbirliği U-13 Kız Futbol Takımı’nı tescil etti.

Gençlerbirliği Kız Futbol Takımı Geleceği Kuruyor

Gençlerbirliği Kız Futbol takımı, 2021 Kasım ayında kurularak teknik direktörlüğe Bilge Nur Karatut Tekden’i getirdiğini açıkladı.

Saygı değer teknik direktörümüzle o günden beri Ankara’daki ve çevre bölgedeki kız çocuklarının futbol sevgisini değerlendiren kulübümüz, seçmelerden sonra bu çocuklardan en yeteneklilerine büyük bir fırsat sundu.

Aylar süren çalışmaların sonunda Gençlerbirliği U – 13 Kız Futbol Takımı, ilk maçına 23 Nisan Futbol Turnuvası’nda çıktı.

Tarihinin ilk karşılaşmasında ABB Fomget B Takımı ile karşılaşan kızlarımız, rakibini 9 – 0 gibi net bir skorla yenerek isimlerini kulübümüzün şanlı tarihine yazdırdılar.

Bütün dileğimiz Türkiye’deki tüm kız çocuklarının huzurlu ve güvenli yarınlarda futbol sevgilerini sahada centilmence yaşayabilmeleri. Yürüyün kızlar!