TFF 1. Lig Ekibi Gençlerbirliği Satılacak

TFF 1. Lig 2021 – 2022 sezonunda mücadele eden başkent takımının hisselerinin satışa çıkacağı iddia edildi. Alınan duyumlara göre Gençlerbirliği’nin yüzde 40 hissesi satılacak. Kulübün efsanevi başkanı İlhan Cavcav yönetiminde en iyi zamanlarından birini geçiren ekip, oğul Murat Cavcav yönetiminde mali açıdan problemler yaşıyor.

Ankara ekibinin yönetimi, çareyi hisse satışı ve şirketleşmede buldu. İşte Gençlerbirliği’nin hareketli gündeminden merak edilen tüm ayrıntılar…

Gençlerbirliği, TFF 1. Lig’de sekiz haftayı geride bıraktı. Bu süre zarfında 3 kez galibiyet elde ederken 2 beraberlik ve 4 mağlubiyet aldı. Totalde 11 puana sahip olan ekip, 9. sırada konumlanmış durumda.

Tüzük Kongresi Bekleniyor

Gençlerbirliği, TFF 1. Lig 2021 – 2022 sezonunda finansal kriz ile karşı karşıya geldi. Bu durumu çözmek isteyen başkent kulübünün başkanı Murat Cavcav, çareyi şirketleşmekte buldu.

Satış yetkisinin alınabilmesi için yapılacak tüzük kongresini bekleyen Ankara takımı, sermaye olarak Gençlerbirliği kulübünün mal varlıklarını göstermeyi düşünüyor. Şu an için öncelikli hedef ocak ayındaki transfer döneminden önce yetkiyi alabilmek.

Gençlerbirliği’nin Yüzde 40’ı Satılacak

Başkent kulübü, hisselerin yüzde 40’ını satma kararı aldı. Gençlerbirliği, şirketleştikten sonra bu hisseyi kimin alacağı da belli oldu. KVC Westerlo’nun sahibi ve önemli bir iş insanı olan Oktay Ercan. Ankara ekibi, yüzde 40 hissesi için 13 milyon Euro talebinde bulunacak.

Ancak yapılacak sözleşmeye ek bir madde koyulması planlanıyor. Bu maddeye göre Gençlerbirliği, önümüzdeki 4 sene içerisinde yüzde 40 hisseyi geri almak üzere opsiyon sahibi olacak.

Alınan duyumlara göre Hasan Çetinkaya, KVC Westerlo’nun sahibi Oktay Ercan’ın bu yatırımı yapmasındaki en büyük faktör oldu. Tanınan iş insanı Oktay Ercan, Belçika takımını satın almasının ardından Hasan Çetinkaya’yı ikinci başkan olarak atamıştı. Çetinkaya, daha önce Fenerbahçe’de de idari menajerlik görevini üstlenmişti ve Gençlerbirliği, kendisi için her daim önemli bir takım olarak yerini korudu.

Geçtiğimiz sezon Çaykur Rizespor’un eski başkanı Hasan Kartal da Başkent ekibi ile anılmıştı. Ancak Gençlerbirliği’nin taraftar grubu Ultras Kardeşler, çıkan bu haberlere ve Kartal’ın başkan olacağı söylemlerine karşı tepki göstermişti.