Gedson Fernandes Hala Konuşuluyor

Beşiktaş’ın Portekizli orta saha oyuncusu Gedson Fernandes derbi maçı geride kalmış olmasına rağmen Galatasaray taraftarının gündeminden düşmüyor. Derbide muhteşem bir oyun ortaya koyan genç Portekizli Galatasaray orta sahasını adeta tek başına sahadan silmiş ve galibiyetin de gizli mimarı olmuştu.

Galatasaray’a Gelebilirdi

Gedson Fernandes Türk spor basınının gündemine aslında Fenerbahçe’nin Benfica ile oynadığı maçtan sonra girmişti. O maçta henüz 20 yaşındayken Benfica forması ile Fenerbahçe’ye karşı muazzam bir performans ortaya koymuştu. Sonrasında da zaten İngiltere Premier Lig ekiplerinden Tottenham tarafından 50 milyon avro satın alma opsiyonu ile kiralanmıştı Portekizli orta saha oyuncusu. İngiltere Premier Lig’de çok da başarılı olduğunu söylemek zor Gedson Fernandes’in, ama muazzam bir potansiyeli olduğu da aşikar. Sonrasında Galatasaray tarafından kiralanan oyuncunun transferi büyük ses getirmiş ve Gedson Fernandes’in sarı kırmızılı forma ile ortaya koyduğu performans da büyük beğeni toplamıştı.

Geride kalan 2021 22 sezonunun ara transfer döneminde Gedson Fernandes ismi yine Galatasaray’ın gündemine geldi ve oyuncunun da Galatasaray’ı ısrarla istemesi sonucunda bu transferin biteceğine inanılıyordu ne var ki sarı kırmızılı ekip ya çok ağır davrandı ya da hiç girişimde bulunmadı ve o süreçte devreye giren Beşiktaş takımı transferi kısa sürede bitirdikten sonra oyuncuyu sezon sonuna kadar da Çaykur Rizespor’a kiraladı. 2021 22 futbol sezonunu Çaykur Rizespor forması ile tamamlayan oyuncu 2022 23 sezonu başında Beşiktaş’ın hazırlık kampına katıldı.

Sezon başında Gedson Fernandes için hayıflanan Galatasaray taraftarı kendi yıldız transferlerinin ardından bu olayı unuttu ve sezona, takıma konsantre oldu. Ne var ki Beşiktaş deplasmanında oynana derbinin ardından Galatasaray taraftarı arasında en çok konuşulan konu Gedson Fernandes oldu. Derbide orta sahaya adeta tek başına hükmeden Portekizli oyuncu için pek çok Galatasaray taraftarı, alabilecekken alınmaması büyük hataydı yorumlarını yaptı. Aynı maçta sezon başında Gedson Fernandes yerine kadroya katılan Portekizli orta saha Sergio Oliveira‘nın kötü performansı da tartışmalara adeta tuz biber ekmiş oldu.

Gedson Fernandes

Gedson Fernandes Kimdir?

9 Ocak 1999 doğumlu orta saha oyuncusu Sao Tome’de dünyaya geldi. Çifte vatandaşlığı olan oyuncu Portekiz forması giyiyor. Futbola Benfica altyapısında başlayan Gedson Fernandes altyapının tüm yaş gruplarında oynadıktan sonra A takıma çıktı Benfica’da. Önce Tottenham’a, sonra Galatasaray’a kiralanan oyuncu son olarak da Beşiktaş’a kiralanmıştı. Beşiktaş ile yapılan kiralık sözleşmesinde satın alma opsiyonu da vardır ve siya beyazlı takım bu opsiyonu kullanarak Portekizli genç yıldızı bonservisi ile birlikte kadrosuna kattı.

Galatasaray formasını 18 maçta giyip 1 gol 3 asistle oynamıştı Portekizli orta saha. Beşiktaş formasını ise bu sezon 33 maçta giydi Gedson Fernandes. Bu 33 maçta gol atamazken 5 asist yaptı. Portekiz milli takım formasını da 2 kez giyen Gedson Fennandes temposu, iki yönlü oyun yapısı ve dripling becerisi ile dikkat çeken bir isim.